-->
مرداد
ورق st52 ، و خواص مکانیکی ورق فولادی st52

ورق st52 ، و خواص مکانیکی ورق فولادی st52


زمان مطالعه : 4 دقیقه

ورق ST52 چیست: ورق ST52 به علت کاربرد فراوان در صنایع اصلی و بالا دستی جزو ورق های ساختاری و زیربنایی در صنعت می باشد. در این مقاله در بخش آموزشی سایت ماشین سازی هادی به ویژگی ها، خواص مکانیکی، و کاربرد و ترکیبات ورق فولادی st52 می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

ورقST52 چیست؟

ورق ST52 از انواع ورق های سیاه بوده که به دلیل اضافه شدن عناصر سیلسیوم و منگنز نسبت به سایر ورق های آلیاژی در برابر پیچش و خمش مقاوم تر می باشد. این ورق دارای خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن می باشد. خاصیت ارتجاعی آن به دلیل داشتن عنصر منگنز می باشد. همچنین این ورق دارای 0.2 درصد کربن و 0.55 درصد سیلسیوم و 1.6 درصد منگنز می باشد.

خواص مکانیکی ورق st52

خواص مکانیکی این نوع فولاد را می توان با پرداختن به دو پارامتر تنش تسلیم و مقاومت کششی بررسی کرد.

مقاومت کششی فولاد st52

در اصل ، مقاومت کششی با حداکثر استرس اندازه گیری می شود که فولاد در هنگام کشش یا کشیدن قبل از شکستن در برابر آن مقاومت می کند و تنش تسلیم حداکثر استرس است که می تواند قبل از شروع دائمی تغییر شکل اعمال شود که تقریبی از حد الاستیک فولاد است.

تصویر منحنی تنش-کرنش مهندسی یک فولاد سازه‌ای معمولی(۱-استحکام نهایی ۲-استحکام تسلیم ۳-شکست ۴-ناحیه کار سختی) منبع: ویکی پدیا

تنش تسلیم ورق st52

این نوع فولاد دارای خواص مکانیکی تنش تسلیم برابر با 355 نیوتن بر میلیمتر مربع و مقاومت در برابر کشش 490 تا 630 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد. این ماده در مقایسه با معادل کم کربن آن ، دارای خاصیت عالی در شکل گیری سرد است. ST52-3 معادل S355JR و S355J2 است.

کاربرد ورق فولادی st52

کاربرد ورق st52 در صنایع مادر و بالا دستی به طور گسترده باعث شده است که با نام ورق ساختاری و زیربنایی شناخته شود. برخی از کاربردهای آن شامل موارد زیر است:

 1. صنایع ساختمان سازی
 2. صنایع پتروشیمی
 3. صنایع سد سازی
 4. تانکرسازی
 5. خودروسازی
 6. سوله سازی

ترکیبات شیمیایی ورق st52

 • گوگرد: 0.025
 • فسفر: 1.6
 • منگنز: 0.3
 • سیلیسوم: 0.55
 • کربن: 0.24

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)