-->
خرداد
رحمانی در اتاق بازرگانی:بدون مشورت با بخش خصوصی تصمیم نمی گیرم/ در انتصابات جوان‌گرایی می‌کنم

رحمانی در اتاق بازرگانی:بدون مشورت با بخش خصوصی تصمیم نمی گیرم/ در انتصابات جوان‌گرایی می‌کنم


زمان مطالعه : 4 دقیقه

صنعت از تعامل مستمر با بخش خصوصی خبرداد و گفت: بدون مشورت با بخش خصوصی تصمیمی اتخاذ نخواهدشد.

به گزارش شاتا ، سرپرست وزارت صنعت ، معدن وتجارت در نشست مشترک با رییس و اعضای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر تصمیم مشترک با بخش خصوصی با نگاه تغییر و انتصابات صحیح افزود: وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت حتما جوانتر خواهد شد و در انتصابات جدید کار اجرایی بدست جوانترها رقم خواهد خورد و بزرگترها هم در کنار آنها کمک و مشورت خواهند داد.

وی بزرگترین رسالت خود را ایجاد تغییر برشمرد و گفت: در این زمینه جدی هستم و در نظر دارم هیچ تصمیمی را بدون مشورت با بخش خصوصی نگیرم و اتاقهای فکر باید مستمرا فعال باشند و باید آیه" و امرهم شورا بینهم" را جا بیندازیم .

رحمانی اظهار کرد: در شرایط جدید هیچکس نمی تواند ادعا کند که مشکلات را به تنهایی می تواند حل کند و حتما باید به قدرت مردم وصل شویم و بدون مردم و فعالان بخش خصوصی نمی توان در برنامه های تدوین شده موفق شد .

وی افزود: بر دو نکته اهتمام ویژه دارم که یکی توجه و دقت در انتصابات است. در وزارت صمت، 7 نفر از معاونین و روسای سازمان ها بازنشسته شده و استعفا داده اند. همان طور که قبلا هم اعلام کرده ام،بنا دارم در انتصاب ها دو ملاک شایسته سالاری و جوان گرایی را لحاظ کنم، چرا که معتقدم 90 درصد کار مدیر، انتصاب درست است .

سرپرست وزارت صنعت ،معدن وتجارت با تاکید بر تشکیل اتاقهای فکر و بهره مندی ازپتانسیل های اتاقهای فکر موجود گفت: نکته دیگر استفاده از نظرات مشورتی بخش خصوصی است، شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی یکی از همین اتاقهای فکری است که شکل گرفته و بنده نیزاز اعضای ثابت آن خواهم بود .

تشکیل اتاق های فکر صنعت ،‌معدن ،‌بازرگانی ، صادرات

وی تشکیل اتاق های فکر صنعت ،‌معدن ،‌بازرگانی ، صادرات و... از برنامه آتی وزارت صنعت،معدن وتجارت برشمرد و ادامه داد: باید در جلسات اختصاصی بر این بخش ها تاکید کرده و اثر بخشی آن را بالاتر ببریم، حتی مصوبات شورای گفتگو باید در دولت مطرح شود .

رحمانی تصریح کرد: در کنار اینها اتاق فکر صنعت ، اتاق فکرمعدن و اتاق فکر تجارت و بازرگانی ، صادرات و مباحث ارزی و فناوری و آینده پژوهشی را در نظر گرفتیم که از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است .

وزیرپیشنهادی وزارت صنعت،معدن وتجارت همچنین پس از شنیدن نظرات و انتقادات و پیشنهادات اعضای اتاق بازرگانی تاکید کرد: برآیند ذهنی من اینگونه است که جمع بخش خصوصی فاصله ای با اعتقادات و تصمیمات من ندارد که این کار را راحت تر می کند.

رابطه تنگاتنگ دولت و بخش خصوصی

وی گفت: امروز بیشتر از هر روز محتاج به این هستیم که بین دولت و بخش خصوصی رابطه تنگاتنگ وجود داشته باشد و هر دو گروه مسوولیت را بپذیریم و غیر از مواردی که قانون منع کرده مسوولیت های قابل واگذاری را به بخش خصوصی بسپاریم به عبارت دیگر بهتر است برگزاری روز ملی صادرات، روز ملی صنعت و معدن در اختیار اتاق باشد.

وی تاکید کرد: تا همکاری و همدلی شکل نگیرد موفق نخواهیم شد ؛ باید از فرصت هایی مانند افزایش نرخ دلار در جهت بهبود وضعیت اقتصاد نهایت استفاده را ببریم . البته معتقدم اتاق بازرگانی نیز باید از این به بعد بیشتر با دولت همکاری کند و در همفکری به دولت برای توسعه صادرات کمک کند.

رایزن بازرگانی باید نماینده تام الاختیاربازرگانان و دولت باشد

وی در مورد رایزنان بازرگانی گفت: اعتقاد دارم که رایزنان بازرگانی در شان این مسوولیت نیستند و این را باید اصلاح کنیم یا نماینده تام الاختیاربازرگانان و دولت باشند و یا شیوه فعلی کار این بخش اصلاح شود و نباید حتما کارمند دولت باشند حتی اعتقاد دارم رییس سازمان توسعه تجارت نیز لزوما نباید کارمند باشد و می توان از اتاق نیز در این زمینه کمک گرفت .

رحمانی در زمینه تغییرات بخشنامه های موازی افزود: عدم ثبات هم در محیط کلان اقتصاد و هم در رویه ها از آفات است و ازاین به بعد احتیاط لازم را لحاظ می کنیم که بخشنامه ای برای به هم زدن سیستم تصویب نشود چرا که قانون های برنامه ششم ، رفع موانع تولید کسب وکار و .. بهترین مواردمطرح شده برای بهبود شرایط اقتصادی هستند که باید ایرادات اجرایی آنها را شناسایی کرد .

وی در ادامه تاکید کرد: ایجاد هماهنگی با دستگاههای دولتی دیگر یکی از مهمترین برنامه های بنده به شمار می رود والبته معتقدم مسوول باید اختیارهم داشته باشد .

رحمانی در زمینه صادرات و واردات افزود: واردات کشورهای همسایه بیش از 500 میلیارد دلار برآورد شده و این در حالی است که صادرات ما تنها 18 میلیارد دلار است .

وی ادامه داد: کشورهای همسایه یک فرصت ویژه برای ما محسوب می شوند و باید از استانهای مرزی و خود مردم نیز در این زمینه کمک گرفت .

رحمانی در زمینه پیمان سپاری ارزی نیز گفت: عدد و رقم صادرات و ارزی که وارد کشور می شود مشخص است و این مورد را باید طوری درنظر بگیریم که هم اهداف دولت در این زمینه محقق شود و هم مقررات آسیب زا را از سر راه برداریم .

تاکید بر توسعه sme ها و مگا پروژه ها

گزینه پیشنهادی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت، وجود sme ها و مگا پروژه ها را در کشور لازم دانست و افزود: آمار سالانه استخراج معادن از منابع موجود در سال 96 زیر یک درصد بوده است وباید برای معادن کوچک فکری بیندیشیم و این منافاتی با راه اندازی معادن مگا سایز ندارد ، در این زمینه ها ظرفیت تولید داریم و حضور بخش خصوصی و جذب مشارکت خارجی لازم است و باید به زنجیره های ارزش نیز توجه کافی داشته باشیم .

به گفته وی تولید کار فرهنگی می خواهد و تولید کننده کار مقدسی را انجام می دهد که باید ارزش گذاری شود.

رحمانی در پایان تاکید کرد: حتما اتاقی را در وزارتخانه برای استفاده از نظرات مشورتی ، به اتاق بازرگانی ایران اختصاص خواهم داد .

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)