-->
خرداد
کسری سنگ آهن جبران نشود در سال های آینده واردکننده خواهیم بود/ قادر به تامین کسری خود از معادن افغانستان هستیم

کسری سنگ آهن جبران نشود در سال های آینده واردکننده خواهیم بود/ قادر به تامین کسری خود از معادن افغانستان هستیم


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش معدن نیوز، از بین 13 کالای تولیدی منتخب، فولاد خام، کاتد مس، شمش آلومینیوم، آلومینا، سنگ آهن، کنسانتره زغال سنگ، کاشی، شیشه جام، ظروف شیشه‌ای و ظروف چینی با رشد تولید مواجه بودند و سه کالای، سیمان، محصولات فولادی و چینی بهداشتی نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش تولید روبه‌رو شده‌اند.

بر این اساس از آغاز سال جاری تا پایان تیرماه امسال، فولاد خام 10 درصد، کاتد مس 62.3 درصد، شمش آلومینیوم 8.2 درصد، آلومینا 0.6 درصد، سنگ آهن 16.6 درصد، کنسانتره زغال سنگ 9.9 درصد، کاشی 4.7 درصد، شیشه جام 0.1 درصد، ظروف شیشه‌ای 17.6 درصد و ظروف چینی 12.6 درصد رشد تولید داشته اند.

مهدی کرباسیان معاون سابق وزیر صنعت با بیان اینکه سال گذشته توانستیم افزون بر 9‌ میلیارد دلار فقط از صادرات فولاد و صنایع وابسته به آن درآمد ارزی داشته باشیم، عنوان کرد: در حالی که پیش از دولت یازدهم تولید فولاد به طور کلی با رکود مواجه شده بود اما، ما توانسته‌ایم مقام سیزدهم تولید فولاد جهان را کسب کنیم که اگر پروژه‌های در دست احداث به بهره‌برداری برسند، این مقام به جایگاه تک رقمی ارتقا می‌یابد.

کرباسیان گفته بود: فقط ایمیدرو در این مدت به 500‌ میلیون تن سنگ‌آهن، 40 تن طلا و... دست یافته است، در حوزه فولاد تقریبا وابستگی از بین رفته است و فقط بخشی از مواد اولیه وارد می‌شود که چشم انداز ما نشان می‌دهد در سال آینده این وابستگی هم به‌طور کامل قطع می‌شود.

کیوان جعفری طهرانی در خصوص نیازمندی ایران به سنگ آهن در سال‌های آینده تصریح کرد: تولیدات سنگ آهن کفاف نیاز‌های داخل را می‌دهد، اما طبق آمار‌ها و تحقیقات به عمل آمده در سال 1404 با کمبود سنگ آهن مواجه خواهیم شد، زیرا استخراج به دلیل نبود اکتشافات جدید با رکود مواجه شده است.

وی در ادامه افزود: در سال 1404 کشور ما نیازمند بیش از 160 میلیون تن سنگ آهن کلوخه است و طبق تحقیقات به عمل آمده حدود 30 میلیون تن کسری خواهیم داشت و این وضعیت از سال 1401 احساس می‌شود و تا سال 1404 به اوج خود خواهد رسید.

سخنران کنفرانس‌های بین‌المللی سنگ‌آهن و فولاد مطرح کرد: در کنفرانس‌ها اخیر به این نکته توجه شد که با اکتشافات و استخراج‌های جدید و با حمایت‌های دولت و ورود سرمایه گذاران به این عرصه با این کسری و کمبود مقابله خواهد شد.

کیوان جعفری طهرانی با بیان این مطلب که تا کنون شاهد واردات این محصولات به کشور نبودیم، توضیح داد:، اما اگر این کسری در سال‌های آینده با حمایت‌های دولت جبران نشود مجبور به واردات خواهیم شد، در کشور افغانستان معدن‌های سنگ آهنی وجود دارد که قادر به تولید سنگ آهن دانه بندی با حجم چشم گیری است در حدود سال‌های 83 تا 85 تحقیقات و بازدید‌هایی به عمل آمد که کشور افغانستان می‌تواند تمامی کسری ها را برای ایران جبران کند و همچنین روش‌های انتقال محصول نیز تا حدودی مطرح و حل شده بود.

وی تصریح کرد: نام معدن اصلی سنگ‌آهن افغانستان «حاجی‌گک» است، معدن حاجی گک 1.8 میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن داشته و بزرگترین معدن سنگ آهن بکر آسیا به شمار می‌رود. افغانستان دارای معادن برتر سنگ‌آهن، مس و لیتیوم است و این موارد جزو اولویت‌های این کشور از نظر استخراج و بهره‌برداری قرار می‌گیرد، هرچند این اتفاق به دلیل مسائل امنیتی و درگیری‌های موجود نتوانست به خوبی شکل بگیرد.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)