-->
خرداد
پیش بینی صادرات 15 میلیون تن سیمان تا پایان سال جاری/ توافق سیمانی ها برای تولید براساس سهمیه بندی و کمتر از ظرفیت اسمی خود به منظور مقابله با فشار عرضه و رقابت منفی

پیش بینی صادرات 15 میلیون تن سیمان تا پایان سال جاری/ توافق سیمانی ها برای تولید براساس سهمیه بندی و کمتر از ظرفیت اسمی خود به منظور مقابله با فشار عرضه و رقابت منفی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش معدن نیوز، عباس صفاکیش با تبیین برنامه ها و راهبردهای هلدینگ فارس و خوزستان و سیمان تامین خاطرنشان کرد: در 6 ماهه نخست 3 میلیون و 371 هزار تن کلینکر و 3 میلیون و 453 هزار تن سیمان صادر شده و درمجموع 6 میلیون و 824 هزار تن سیمان و کلینکر صادر شده است.

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور افزود: تولید کلینکر در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.2 درصد افزایش داشته و صادرات کلینکر و سیمان در مجموع 12.6 درصد رشد داشته است.

وی افزایش قیمت تمام شده، رقابت منفی داخلی، هزینه حمل‌و نقل سیمان، مشکلات نرخ ارز، افزایش قیمت کیسه، غیرواقعی بودن قیمت‌ها، تغییر هر روزه قوانین و صدور بخشنامه‌های متعدد را ازجمله مهمترین مشکلات فراروی کارخانجات سیمان بویژه در بخش صادرات برشمرد و  تصریح کرد: درحال حاضر حدود 80 میلیون تن سیمان در کشور تولید می‌شود که با راه‌اندازی طرح‌های جدید این حجم تولید افزایش پیدا می‌کند؛ این درحالی است که مصرف داخلی ما کمتر از 50 میلیون تن برآورد شده و این مازاد راهی جز صادرات ندارد.

صفاکیش افزود: هرچند در دو ماه گذشته صادرات نزدیک به 20 درصد رشد داشته است، در سال گذشته 12 میلیون تن سیمان در کشور صادر شد و پیش‌بینی می‌کنیم که امسال 14 تا 15 میلیون تن سیمان صادر شود.

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور ابراز امیدواری کرد دولت با توجه به مازاد 30 میلیون تن ظرفیت سیمان در کشور و افزایش هزینه ها و حجم انبوه بدهی شماری از کارخانجات، رویکرد خود در مشمول قیمت‌گذاری کردن سیمان را مرتفع کند و آزادسازی قیمت صورت گیرد.

وی با اشاره به تدبیر صورت گرفته جهت افزایش همدلی در مدیریت بازار و رشد فعالیت کارگروه‌های منطقه‌ای افزود: با توجه به مازاد تولید سیمان در کشور، طبق توافقی که انجمن صنفی با مدیران عامل شرکت های سیمانی داشته، شرکت ها براساس سهمیه مقرر و کمتر از ظرفیت خود سیمان تولید می کنند تا بازار سیمان با فشار عرضه و رقابت منفی مواجه نشود.

صفاکیش گفت: افزایش سرسام آور قیمت پاکت های سیمان، افزایش نرخ سیمان را که اخیرا اعمال شده بود خنثی کرده است ولی امیدواریم در روند اجرای طرح های عمرانی دولت رونقی حاصل شود و مصرف داخلی سیمان افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت سیمان قاین نیز ضمن ارایه گزارش مبسوطی از عملکرد شش ماهه اول سال این شرکت گفت: با تلاش جمعی و بهره مندی از همه ظرفیت‌ها و توان کارکنان خدوم سیمان قاین این شرکت مصمم است مسیر موفقیت خود را با قوت استمرار بخشد و تکالیف و برنامه های ابلاغی را محقق نماید.

هوشیاری به توفیقات سیمان قاین اشاره کرد و افزود: از مهمترین دستاوردها می‌توان به تعامل و همکاری کامل با شرکت‌های سیمانی مستقر در منطقه، اجرای پروژه حذف مازوت در پیشگرمکن و بالا بردن عمر آستری نسوز سیستم پخت و تعویض آن هر سال یکبار و کاهش مصرف قطعات سایشی ریخته گری به 110 گرم در متن تولید و کاهش ضریب شدت مصرف انرژی در واحد محصول، بهره مندی از توانمندی نیروهای متخصص کارخانه، تعدیل نرخ حمل، تحویل تولیدات کارخانه 50 درصد در داخل و 50 درصد به صادرات اشاره کرد.

همچنین مهندس صفاکیش مدیرعامل هلدینگ فارس خوزستان وسیمان تامین و مهندس متشرع معاونت امور شرکتها از بخشهای مختلف کارخانه سیمان قاین بازدیدکردند و درنشستی صمیمی باحضور مدیران واحدهاى مختلف شرکت سیمان قاین درجریان عملکرد و برنامه های آتی سیمان قاین قرار گرفتند و رهنمودهاى لازم جهت اصلاح و تقویت امور ارائه دادند.

 

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)