-->
تیر
هفته مثبت بازار سهام

هفته مثبت بازار سهام


زمان مطالعه : 4 دقیقه

هفته مثبت بازار سهام

همایون دارابیدنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز چهارشنبه در یک روز بین‌تعطیلی با کارنامه‌ای متعادل و کم‌حجم به کار خود پایان داد. در بازار روز چهارشنبه معامله‌گران با صف‌های خرید در برخی از نمادها از جمله گروه بانکی و خودرویی شروع به فعالیت کردند که با گذشت زمان، صف‌های خرید گروه خودرویی برچیده شد ولی گروه بانکی توانست در برابر عرضه‌ها مقاومت کند. به این ترتیب نمادهای اصلی این گروه از جمله بانک‌های ملت و تجارت توانستند صف‌های خرید خود را حفظ کنند. در این شرایط در نهایت شاخص توانست به مدد دو نماد بانک ملت و سرمایه‌گذاری امید با رشد ۱۴۸ واحدی (معادل ۰۸/ ۰ درصد) همراه شده و در سطح ۱۸۳ هزار و ۳۶۷ واحد قرار گیرد. شاخص کل هموزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) نیز با افزایش ۸/ ۰ درصدی عدد ۲۸ هزار و ۳۰۶ واحد را به نمایش گذاشت. به این ترتیب بازدهی هفتگی بورس تهران به ۳/ ۱ درصد رسید.

در بازار روز چهارشنبه همچنان شایعاتی درخصوص عرضه‌های اولیه‌ای از جمله پتروشیمی برزویه و معدن گوهرزمین در بازار شنیده می‌شد، این در حالی است که هنوز این دو عرضه اولیه در ابهام قرار دارند. در این‌خصوص علی‌اکبر پوریانی، مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن گهرزمین با اشاره به اینکه شرکت گهرزمین یکی از شرکت‌هایی است که در صف عرضه اولیه قرار دارد، گفت: سهامداران این شرکت، شرکت‌های معدنی و صنعتی گل‌گهر، سرمایه‌گذاری امید، سرمایه‌گذاری غدیر و سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزاتهستند و بررسی‌ها نشان می‌دهد گهرزمین تا به این لحظه موفق به طی مراحل پذیرش در فرابورس شده است و به‌زودی در فرابورس عرضه اولیه خواهد شد.

وی خاطر‌نشان کرد: این شرکت دارای دو خط تولید کنسانتره ۲ میلیون تنی است که پروژه احداث سایر خطوط تولید آن نیز در دست اجرا است. پوریانی همچنین عنوان کرد: معدن گهرزمین با دارا بودن ذخیره ۶۴۰ میلیون تن ذخیره سنگ‌آهن بزرگ‌ترین‌ معدنسنگ‌آهن روباز خاورمیانه است که در سال گذشته موفق به تحقق ۴۵۰ میلیارد تومان سود شده است. مدیرعامل گهرزمین در ادامه افزود: این شرکت سود‌سازی خوبی دارد و آینده بسیار روشنی پیش‌روی این شرکت و سرمایه‌گذاران آن خواهد بود.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری امید با ۵/ ۲۷ درصد، گل‌گهر با ۳۰درصد، سرمایه‌گذاری معادن و فلزات با ۲۰ درصد و غدیر با ۵/ ۲۲ درصد مالکان شرکت گوهر‌زمین به‌شمار می‌روند.

در همین حال روز چهارشنبه بازار با دقت تحولات بازار سکه و ارز را دنبال می‌کرد که ۴روز مانده به شروع دور نهایی تحریم‌های ایالات‌متحده نشانه‌هایی از حرکت قیمتی را به نمایش گذاشته‌اند. روز چهارشنبه قیمت دلار به مرز ۱۵هزار تومان رسید که باعث تاثیراتی بر بازار شده است. در همین حال اختلاف رخ داده میان قیمت بازار آزاد با نرخ‌های سنا و نیما نیز مباحثی را مطرح کرده است. به‌ویژه اینکه در حال‌حاضر اختلاف بسیار زیادی میان قیمت دلار وزارت نفت برای فروش نفت خام (۱۳۸۰۰تومان)، سوخت کشتی‌ها (۱۱۹۰۰تومان) و ارز پتروشیمی‌ها (۷۵۰۰تومان) به‌وجود آمده است که ادامه این وضعیت می‌تواند برای سهامداران در‌برگیرنده عدم نفع قابل‌ملاحظه‌ای باشد.

در آخرین تحولات در مورد تحریم‌ها یک روزنامه هندی روز پنج‌شنبه به نقل از مقامات آگاه هندی اعلام کرد آمریکا موافقت کرده است تا به این کشور درخصوص تحریم‌های ایران معافیت دهد. هند بعد از کاهش ۳۵ درصدی واردات نفت از ایران طی یک‌سال گذشته موفق به اخذ مجوز تداوم واردات از ایران به میزان ۱۵ میلیون تن طی یک سال آینده شده (۲۷۵ هزار بشکه در روز) و حالا در حال طراحی مدل پرداخت است. یوکو بانک هند مسوول دریافت و پرداخت پول نفت شده و قرار است ۵۵ درصد پول نفت به یورو و مابقی به روپیه باشد که تنها بخش روپیه‌ای آن قابل اختصاص برای خرید کالاهای هندی خواهد بود.

در بازار روز چهارشنبه در گروه خودرویی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام آغاز بررسی موانع و مشکلات صنعت خودرو در ماه‌های اخیر توسط یک گروه کارشناسی اعلام کرد: تصمیم جدیدی برای قیمت‌گذاری خودروها نداریم.

رضا رحمانی، روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات‌دولت در جمع خبرنگاران تاکید کرد: خودروسازان نمی‌توانند قیمت‌گذاری کنند؛ این موضوع ساز و کار قانونی دارد که براساس آن تصمیم‌گیری می‌شود و فعلا تصمیم جدیدی در این خصوص گرفته نشده است.

وزیر صمت با رد اظهارات موجود درخصوص زیان‌ده بودن صنعت خودرو کشور عنوان کرد: ممکن است خودروسازان در تولید برخی محصولات زیان ببینند اما می‌توان با مدیریت بهتر منابع، عرضه محصول و کنترل تولید، این مشکل را رفع کرد و از این‌رو نمی‌توان گفت صنعت خودرو زیان‌ده است.

در گروه بانکی مدیرعامل بانک صادرات با اشاره به روند قابل‌توجه کاهش زیان گفت: امید بسیاری وجود دارد که سال ٩٧ را بدون زیان پشت‌سر بگذاریم و حتی به سوددهی برسیم. حجت‌الله صیدی در جمع کارکنان استان کردستان این بانک گفت: تلاش مضاعف همکاران موجب می‌شود تا نسبت به عملکرد ۶ ماه اول سال به نتایج بهتری دست پیدا کنیم و حتی ممکن است تا پایان سال نیز به سوددهی هم برسیم.در لاستیک‌سازی گروه صنعتی بارز موفق شد در ممیزی ASES رنو پارس که در کارخانه کرمان گروه صنعتی بارز برگزار شد، پس از ۶ماه کار فشرده، گرید B در پنل تامین‌کنندگان جهانی رنو-نیسان را دریافت کند. به این ترتیب گروه صنعتی بارز قادر خواهد بود به‌صورت تامین‌کننده اصلی(Original Equipment) با سایر سایت‌های تولید رنو - نیسان همکاری داشته باشد.

در حال حاضر گروه صنعتی بارز بالاترین نمره (۶۷) را در بین بیش از ۱۰ قطعه‌ساز ایرانی در ارزیابی ASES اخذ کرده و همان‌طور که در گزارش ممیزین رنوپارس ذکر شده، بارز به‌عنوان یک نمونه در بین سایر تامین‌کنندگان ایرانی معرفی می‌شود. همچنین کمتر از ۱۰تامین‌کننده در پنل رنو - نیسان دارای گرید A هستند.

در گروه فلزی، بلوک ۶/ ۳۱ درصد سهام شرکت فولاد اکسین خوزستان که توسط سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از سوی گروه ملی صنعتی فولاد ایران عرضه شده بود، توسط فولاد مبارکه خریداری شد.

این بلوک مدیریتی شامل یک میلیارد و ۴۲۲ میلیون و ۴۹۳ هزار و ۶۰۷ سهم بود که به قیمت پایه هر سهم ۲۱۳۱ ریال و ارزش کل پایه ۳۰۳ میلیارد تومان به قیمت ۴۶۰ میلیارد تومان به‌صورت ۲۰ درصد نقد و بقیه اقساط ۴ ساله به فروش رسید. با این خرید مبارکه عملا در تولید ورق‌های عریض کشور نیز سهم خواهد داشت.

در گروه تجهیزات، سازمان خصوصی‌سازی تعداد ۲۸۰ میلیون و ۵۵۳ هزار و ۲۲۳ سهم معادل ۳۸/ ۵ درصد از کل سهام شرکت حفاری شمال را به وکالت از شرکت مالی و سرمایه‌گذاری پیشرو روز شنبه هفته بعد روانه میز فروش بورس تهران می‌کند.

قیمت پایه هر سهم حفاری شمال در این عرضه عمده غسیر مدیریتی معادل با ۳۹۹ تومان به ازای هر سهم تعیین شده و شرایط معامله نیز به‌طور نقدی یا پرداخت ۳۰ درصد وجه معامله به‌صورت نقدی طی مهلت ۱۴ روز کاری و مابقی به‌صورت اقساط مساوی شش ماهه طی دو سال تعیین شده است.احتمالا این عرضه به دلیل عدم پرداخت اقساط خرید این شرکت صورت می‌گیرد.

در گروه حمل و نقل، دریایی سینا موفق به دریافت افزایش نرخ خدمات شد. «حسینا» در این خصوص اعلام کرد: با توجه به انعقاد قراردادهای شش ماه اول در ابتدای سال مالی منتهی به اسفند ۹۷، اثرات تعدیلی این مجوز برای قراردادهای منعقده از اول مهر ۹۷ به بعد اعمال خواهد شد. افزایش تعرفه اجاره انبارهای نگهداری کالاهای اساسی در اراضی پشتیبانی بندر امام خمینی(ره) در هر متر مربع از ۱۴۰ هزار ریال به حداقل ۲۳۰ هزار ریال و حداکثر ۲۸۰ هزار ریال با توجه به شرایط حجم عملیات و توافق با صاحبان کالا صورت خواهد گرفت.

در گروه سلولزی، کارتن ایران در مورد زمین‌های این شرکت توضیح داده است. براساس اعلام کارتن ایران اقدام به اخذ دستور صدور نقشه برای سه پلاک ثبتی از پنج پلاک موجود کرد که در حال حاضر در جریان است و پس از واریز وجوه عوارض در شهرداری منطقه ۱۸ و پیگیری مستمر هم اکنون کلیه اقدام‌های لازم انجام و پس از تکمیل پرونده به فضای سبز در شهرداری مرکزی ارسال شده که حدود یک ماه برای دریافت جواب نیاز به زمان دارد و پس از آن دستور نقشه قابل دریافت خواهد بود.

حجم متراژ سه پلاک ثبتی (عرصه) بالغ بر ۱۵۹۹۰ مترمربع است که طبق پهنه s۲۱۳ معادل ۳۱۰ درصد یعنی بالغ بر ۴۹ هزار و ۵۶۹ مترمربع فضای ساخت (مفید و غیر‌مفید) امکان ساخت بنا (اعیان) دارد.

در گروه بیمه‌ای، بیمه حافظ برای افزایش سرمایه آماده می‌شود. براساس گزارش توجیهی هیات‌مدیره به منظور پیشنهاد افزایشسرمایه از مبلغ ۱۲۲میلیارد ریال به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد ریال از محل آورده نقدی سهامداران به منظور فعالیت در سرزمین اصلی و ارتقای سطح توانگری شرکت که در تاریخ ۷ آبان ۹۷ به تصویب هیات‌مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است.

در گروه پتروشیمی، براساس شنیده‌ها عرضه سهام پتروشیمی قائد بصیر با نماد «شبصیر» در دو هفته آینده خواهد بود.

سرمایه این شرکت ۳۳۰ میلیارد ریالی و در ۳ ماهه، ۲۸۴ ریال و در ۶ ماهه، ۶۸۵ ریال سود محقق کرده است.

همچنین معاون شرکت بورس اوراق بهادار تهران گفت: در پاییز امسال چند شرکت پتروشیمی در بورس عرضه اولیه می‌شوند. از جمله این شرکت‌ها پتروشیمی نوری، بندر امام(ره) و آریاساسول هستند.

وی اظهار کرد: زمان دقیق عرضه این شرکت‌ها هنوز مشخص نشده است، چراکه برخی از شرکت‌ها مشکلات زیادی در مورد گزارشگری دارند اما می‌توانیم بگوییم در پاییز این شرکت‌ها عرضه خواهند شد.

در گروه پتروشیمی، پایگاه خبری آی‌سی‌آی‌اس نیز به نقل از یک مقام هندی نوشت: با توجه به شدت وابستگی هند به متانول ایران، غیرقابل تصور است این کشور بتواند واردات متانول از ایران را متوقف کند.

یک وارد‌کننده هندی هم خاطر نشان کرد که تحریم‌ها علیه ایران جدید نیستند و در گذشته هم امکان تهیه محصولات ایرانی وجود داشت. در مجموع روز چهارشنبه بازار سهام روزی کم‌حجم و متعادل را پشت سر گذاشت که در آن ارزش معاملات در بورس (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) به ۵۸۹ میلیارد تومان و در فرابورس به ۴۴۷میلیارد‌تومان بالغ شد.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)