-->
خرداد
شرکت تهیه و تولید درصدد ایجاد کنسرسیومی بزرگ از مجموعه فعالان معدنی کشور برای تسریع اکتشافات زیرزمینی/ اوکراینی ها از معادن ایران بازدید می کنند

شرکت تهیه و تولید درصدد ایجاد کنسرسیومی بزرگ از مجموعه فعالان معدنی کشور برای تسریع اکتشافات زیرزمینی/ اوکراینی ها از معادن ایران بازدید می کنند


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش معدن نیوز، وجیه‌الله جعفری مدیر‌عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با اعلام این مطلب گفت: اولویت شرکت مناطقی است که بخش خصوصی رغبت کمتری برای سرمایه‌گذاری دارند. این رو بیشتر به استان‌های محروم نظیر سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی رفتیم، زیرا مطمئنیم که از ظرفیت‌های خوبی برخوردارند.

وی تاکید کرد: کار اکتشافی باید مرحله به مرحله انجام شود؛ به گونه‌ای که 4 مرحله‌ اکتشافی را باید طی کرد تا بتوان به ذخایر قطعی دست یافت که به‌طور قطع از هزینه و همچنین ریسک بالا برخوردار است.

مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: این اقدام را مدت‌ها قبل آغاز کردیم و اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد، بیانگر یک ذخیره زمین شناسی قابل توجه است، لیکن برای اعلام نتیجه ضرورت دارد کار اکتشافی به‌طور کامل انجام شود تا امکان تایید یا عدم تایید این اطلاعات امکان‌پذیر شود.

وی با بیان اینکه در زمینه اکتشاف معادن زیرزمینی مجوزهای لازم را اخذ و حفاری را آغاز کردیم، خاطرنشان کرد: به‌رغم سختی کار در یکی از این مناطق (که نام آن در آینده اعلام خواهد شد)، حفاری در عمق زیاد را شروع کردیم و با توجه به پیش‌‌بینی‌‌ها بر‌اساس ژئوفیزیک هوایی که حاکی از دست یافتن به ماده معدنی در عمق 1500 متر بود، پیشروی عملیات حفاری با دستگاهی خاص تا عمق 2000 متر صورت گرفت و این عملیات هنوز ادامه دارد.

جعفری در مورد جذب سرمایه‌گذار خارجی برای اکتشاف معادن زیرزمینی عمیق گفت: استفاده از توان سرمایه‌گذاران خارجی به منظور تسریع در کار و استفاده از تکنولوژی‌های روز مطلوب است، لیکن این کار با سرمایه‌گذار داخلی و استفاده از توان فنی در داخل کشور میسر است، از آنجا که کار بزرگ و مهمی است باید با برنامه ریزی دقیق انجام شود، البته در صدد ایجاد کنسرسیوم معدنی بزرگی از مجموعه فعالان معدنی کشور شامل مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستیم تا با استفاده از مجموعه توان فنی و مالی داخلی کشور این مهم با سرعت عملیاتی شود.

وی با اشاره به فعالیت معادن زیرزمینی آهن در اوکراین و سوئد گفت: تاکنون برای همکاری با شرکت سوئدی نتوانستیم مذاکره کنیم اما علاوه بر بازدید از معادن زیرزمینی اوکراینی با شرکت مربوطه مذاکراتی صورت گرفت و قرار است که برای بازدید از معادن ما به ایران سفر کنند تا در صورت توافق امکان استفاده از توانمندی این شرکت فراهم شود.

مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با بیان اینکه شرکت‌های خارجی دیگری نیز برای فعالیت مشترک در زمینه اکتشاف معادن زیرزمینی وجود دارند، تصریح کرد: باید اقدامات اولیه‌ را در این زمینه انجام دهیم و سپس با اعلام فراخوان پیشنهاد انجام همکاری مشترک ارائه شود.

جعفری تاکید کرد: اگرچه میزان ذخیره‌ قطعی معادن زیرزمینی مشخص نیست اما امیدوار به کشف ذخایر جدید هستیم.

وی گفت: هم‌اکنون حدود 7/ 2 تا 3 میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ‌آهن وجود دارد از این رو امیدواریم در همین حدود ذخیره(واقعی قابل استخراج) موجود باشد.

مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی درباره برنامه اکتشافی شرکت تا پایان سال جاری افزود: برنامه انجام 40 هزار متر حفاری و 32500 کیلومترمربع عملیات اکتشافی در بخش شناسایی و پی جویی پهنه‌ها تا پایان سال جاری خواهیم داشت.

به گفته وی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی فعالیت‌های اکتشافی خود در سال‌های 96-92 موفق به اخذ 46,700 کیلومتر مربع پهنه اکتشافی شده که از این میزان اکتشافات 37,900 کیلومتر مربع خاتمه یافته و به 51 هدف اصلی جهت اخذ پروانه اکتشاف منجر شده است.

جعفری در ادامه افزود: طی سال‌های 1396 -1392، در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران 270 هزار متر حفاری به انجام رسیده است و تمرکز اکتشافات شرکت بر تامین مواد اولیه مورد نیاز زنجیره فولاد کشور (سنگ آهن و زغال سنگ)، پلی متال و شورابه‌ها قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: طی این سال ها، 31 فقره پروانه اکتشاف و 18 فقره گواهی کشف اخذ شده و در مجموع 980 میلیون تن به ذخایر شناسایی شده افزوده شده است.

مدیرعامل ایمپاسکو با بیان اینکه اکتشافات انجام شده در طول سال‌های گذشته حاکی از آن است که این شرکت احتمالا به ذخایر قابل قبولی در بعضی از مناطق برای برخی مواد معدنی فلزی برسد، لیکن با توجه به ساختار زمین شناسی و در صورتی‌که به ذخایر بزرگ دست پیدا نکنیم قطعا ذخایر معدنی کشف خواهد شد که با تجمیع و برنامه ریزی لازم و استفاده بهینه از آن ذخایر نیز می‌توان نقش اساسی در توسعه فعالیت‌های معدنی ایفا کرد و به این منظور طرح احیای معادن کوچک با هدف حمایت از این معادن در تجمیع پتانسیل‌های این معادن و تبدیل آن به یک پتانسیل بزرگ در حال انجام و پیگیری است.

وی در مورد تاثیر تحریم‌های پیش رو بر فعالیت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی کشور افزود: خوشبختانه تلاش کردیم تا وابستگی‌ به خارج از کشور را در موارد مرتبط کاهش دهیم، البته نه اینکه تحریم روی ما تاثیر نداشته باشد، بلکه در برخی از مواقع موجب کاهش سرعت ‌فعالیت‌ها می‌شود اما به‌طور قطع قادریم مشکلات پیش رو را برطرف کنیم.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)