-->
مرداد
76 درصد دیگ های شرکت آلومینیوم المهدی-هرمزگال از مدار تولید خارج شدند

76 درصد دیگ های شرکت آلومینیوم المهدی-هرمزگال از مدار تولید خارج شدند


زمان مطالعه : 4 دقیقه

پایگاه خبری معدن نیوز، کامودیتی نوشت: 76 درصد از دیگهای شرکت آلومینیوم المهدی-هرمزال که 51 درصد شمش آلومینیوم ایران را تولید می کند، بدلیل کمبود پودر آلومینا از مدار تولید خارج شده که جدا از تهدید اشتغال در زنجیره، می تواند عامل کسری عرضه شمش آلومینیوم در زنجیره پایین دست آلومینیم و تحریک قیمتها شود.

این شرکت دارای 468 دیگ (اسملتر) می باشد و تنها 108 اسملتر در حال تولید است. به معنی دیگر، تولید روزانه المهدی-هرمزال از 500 تن به 150 تن کاهش یافته و توان مصرفی نیز از 360 مگاوات به 130 مگاوات کاهش دارد.

ماهیت صنعت تولید شمش آلومینیوم ایران بسیار متفاوت از مس و فولاد بوده و نحوه اعمال سیاست های تنظیم بازار دولت بر روی این واحدها بایستی متفاوت باشد و نمی توان از صنعتی که 90 درصد قیمت مواد اولیه آن به دلار وابسته بوده و عمدتا وارداتی است، انتظار عرضه در بورس کالا با ارز 4200 یا نیما را داشت.

چالش بوجود آمده ظاهرا مربوط به عدم صدور مجوز تخلیه کشتی حامل پودر آلومینا از سوی یکی از دستگاه های دولتی به بهانه عدم رعایت سقف عرضه در بورس کالا و موضوع ممنوعیت صادرات شمش آلومینیوم می باشد در حالی که قراردادهای تهاتر پودر آلومینا در ازای شمش آلومینیوم در این صنعت مرسوم است.

لازم است ضمن بازبینی مجدد دستورالعمل های ابلاغی مرتبط با کنترل بازار، اقدام لازم برای حذف یا کاهش نقش مدیران در صدور مجوزات صورت گرفته و این اختیارات به صورت موردی به کارگروه ها تفویض شود تا اقدامات تنبیهی دولت در این موارد، تعدیل شود.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)