-->
تیر
کاهش 23.5 دلاری قیمت گندله در یک ماه گذشته

کاهش 23.5 دلاری قیمت گندله در یک ماه گذشته


زمان مطالعه : 4 دقیقه

کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد بازارهای بین المللی فولاد و سنگ اهن به معدن نیوز گفت: در یک ماه گذشته کاهش قیمت بیلت حدود 30 دلار بوده است و این 30 دلار اولین اثر را در قیمت گندله و کاهش آن گذاشته است به طوری که پرمیوم یا پاداش گندله روز گذشته (20 نوامبر) 61 دلار بود درحالی که هفته گذشته 67 دلار و ماه گذشته 84.5 دلار بوده است و این به معنای کاهش متوسط 6 دلار در هر هفته می باشد.

وی افزود: در واقع پرمیوم گندله ظرف یک ماه با کاهش 23.5 دلاری همراه شد و از 84.5 دلار به 61 دلار رسید و این پرمیوم 20 نوامبر سال قبل 56 دلار بود. این روند گویای این موضوع است که پرمیوم گندله امکان کاهش بیشتر 5 دلاری و رسیدن به سطح قیمت سال گذشته را دارد.

جعفری طهرانی ادامه داد:کاهش شدید و هیجانی قیمت گندله در یک ماه گذشته باعث شده است برخی محموله های گندله صادراتی ایران که هم اکنون در دریا بوده و حتی بعضی از آنها به مقصد رسیده اند، بدون مشتری بمانند، لذا توصیه می شود صادرکنندگان گندله محتاطانه تر عمل کنند.

وی تاکید کرد: تاثیر این کاهش قطعا بر روی سنگ آهن نیز منتقل خواهد شد چراکه کاهش قیمت فولاد سوددهی فولادسازان را کم کرده و به نسبت آن، صنایع بالادستی نیز این کاهش را تجربه خواهند کرد. بنابراین کاهش قیمت کنسانتره 65 درصد و سنگ آهن 62 درصد دور از انتظار نیست و حتی دیروز هم شاهد کاهش حدود 2 دلاری نرخ ها بودیم و پیش بینی می گردد این روند کاهشی برطرف 70 دلار متاسفانه تداوم داشته باشد.

کارشناس بازارهای بین المللی سنگ آهن و فولاد به پیش بینی سه هفته قبل و تقریبا اوایل نوامبر خود درباره کاهش قیمت های سنگ آهن اشاره کرد و گفت: همانگونه که پیش تر پیش بینی شد در دهه پایانی نوامبر قیمت سنگ آهن به زیر 74 دلار رسید و روز گذشته قیمت هر تن سنگ آهن 62 درصد به کمتر از 74 دلار و حدود 73.5 دلار رسید.

جعفری طهرانی در خاتمه تصریح کرد: این کاهش قیمت به طرف 70 دلار پیش می رود و متوسط قیمت سنگ آهن ماه نوامبر در عدد 72 تا 73 دلار بسته خواهد شد.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)