-->
خرداد
روند کاهشی بهای مس پایدار نمی ماند/ بازار در انتظار افزایش قیمت فلز سرخ/ داده های ناامیدکننده از چین در روند نزولی نقش مهمی داشت

روند کاهشی بهای مس پایدار نمی ماند/ بازار در انتظار افزایش قیمت فلز سرخ/ داده های ناامیدکننده از چین در روند نزولی نقش مهمی داشت


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش معدن نیوز به نقل از «متال بولتن» در روز چهارشنبه، قیمت مس با 0.4 درصد کاهش، به رقم 6106 دلار بر تن رسید. انتشار داده‌های ناامیدکننده وام‌دهی در چین خوش‌بینی به وجود آمده نسبت به توافق تجاری احتمالی میان کشورهای چین و ایالات متحده امریکا را تحت تأثیر خود قرار داد و به این ترتیب، در کاهش قیمت‌ها نقش مهمی داشت.

مهم‌ترین مشاور اقتصادی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، در روز سه‌شنبه اعلام کرد که نسبت به ازسرگیری مذاکرات تجاری با چین خوش‌بین است و از این امر استقبال می‌کند و در اواخر ماه جاری، رؤسای جمهور دو کشور با یکدیگر ملاقات خواهند کرد. اخبار مذکور از قیمت فلزات پایه حمایت کرد، اما پس از انتشار داده‌های ضعیف‌تر از انتظار مالی در چین، رونق به وجود آمده محدود شد. آمارها نشان می‌دهد رشد اعتباری چین در ماه اکتبر به‌طور چشم‌گیری کاهش یافته است. افت مذکور در حالی رخ داده است که مقامات قانون‌گذاری چین، بانک‌های کشور را برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی تحت فشار گذاشته بودند. داده‌ها نشان می‌دهد در ماه‌های پیشِ رو، اقتصاد چین تضعیف خواهد شد.

ذخایر مس در انبارهای بورس فلزات لندن در روز چهارشنبه، 1250 تن کاهش پیدا کرد و حجم این ذخایر به 167 هزار و 75 تن رسید. اما در روز پنج‌شنبه، همراه با تقویت امیداواری‌ها نسبت به اقدامات حمایتی بیشتر در چین، قیمت مس در بورس فلزات لندن افزایش پیدا کرد. در نهایت در پایان روز پنجشنبه، هر تن فلز سرخ با 1.3 درصد رشد نسبت به روز چهارشنبه، در سطح 6188 دلار معامله شد.

پس از انتشار داده‌های ضعیف مالی و همچنین، آمار ناامیدکننده خرده‌فروشی در چین، سرمایه‌گذاران امید دارند که در ماه‌های آتی، مقامات این کشور حمایت بیشتری را در دستور کار خود قرار دهند. به گفته یکی از مدیران این صنعت، با وجود تنش‌های تجاری اخیر میان کشورهای چین و ایالات متحده امریکا، چشم‌انداز تقاضای مس در میان‌مدت و بلندمدت همچنان قدرتمند به نظر می‌رسد؛ چرا که صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر به مقدار بسیار زیادی مس نیاز خواهد داشت. 

طی روز پنج‌شنبه، 625 تن از موجودی مس در انبارهای بورس فلزات لندن کاسته شد و حجم ذخایر مس در این انبارها را به 166 هزار و 450 تن رساند. قیمت مس در روز جمعه، شاهد کاهش 0.1 درصدی بود و در نهایت، فلز سرخ در سطح 6181 دلار بر تن معامله شد. نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد اثرات جنگ تجاری میان کشورهای چین و ایالات متحده امریکا، همچنان قیمت اکثر فلزات پایه را تحت فشار قرار داده است.

البته، نشانه‌هایی نیز وجود دارد مبنی بر این‌که عرضه مس در بازار رو به کاهش است و این مسأله توانست از قیمت‌ها حمایت کند. همچنین، شاخص ارزش دلار نیز در روز جمعه کاهش پیدا کرد و به این ترتیب، افت قیمت مس محدود شد. اظهار شک و تردید یکی از مقامات فدرال رزرو نسبت به سرعت افزایش نرخ‌های بهره در امریکا به تضعیف شاخص ارزش دلار در روز جمعه منجر شد.

طبق آخرین اخبار منتشر شده، واحد ذوب جیانگشی کاپر در چین و کمپانی معدنی آنتوفاگاستا، تعرفه‌های ذوب و پالایش مس برای سال 2019 را در سطوح پایین‌تری نسبت به انتظارات بازار تعیین کردند. این رقم 80.8 دلار بر تن کنسانتره است که 6 دلار کمتر از رقم فعلی است.

این می‌تواند نشان‌دهنده کاهش عرضه کنسانتره در بازار یا رشد بیش از اندازه ظرفیت‌های ذوب در چین باشد. تحلیل‌گر موسسه ING باور دارد که هر دو این موارد، درست هستند و با وجود شرایط مطلوب عرضه و تقاضای مس، نبود اطمینان در مورد مذاکرات چین و ایالات متحده امریکا همچنان عامل تعیین‌کننده قیمت در بازارها است. ذخایر مس در بورس فلزات لندن طی روز جمعه، 5425 تن کاهش پیدا کرد و به رقم 161 هزار و 25 تن رسید.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)