-->
فروردین
دور جدید افزایش قیمت خودرو

دور جدید افزایش قیمت خودرو


زمان مطالعه : 4 دقیقه

نفت و گاز از سه‌شنبه شب نبض بازارهای جهانی سهام را در کنترل خود گرفتند. این دو وال‌استریت را در جاده نزولی که خود آسفالت کرده‌ بودند به حرکت در آوردند. فشار سقوط بهای نفت در حدی بر بازارهای جهانی سهام احاطه داشت که احیای بخش تکنولوژی را نیز خنثی کرد. فشار جدید در بازار وال‌استریت شاخص S&P ۵۰۰ را بار دیگر وارد قلمرو اصلاح کرد وشاخص نزدیک کامپوزیت را به‌رغم ریکاوری نسبی بخش تکنولوژی با بازدهی منفی در سال ۲۰۱۸ میلادی همراه ساخت.

سوخت نفت برای ریزش بازار سهام

سوخت محرک ریزش بازار سهام از نزول ۶ درصدی بهای نفت پی‌ریزی شد. زیان‌های حاصل از سقوط بهای نفت، فضای بازارهایسهام را نیز تحت فشار بیشتری قرار داد و میانگین صنعتی داوجونز نیز با توجه به وابستگی مستقیم به بازار نفت نسبت به سایر شاخص‌ها نزول بیشتری را تجربه کرد. هر ۳۰ شرکت زیرشاخه این شاخص روز سه‌شنبه را در محدوده منفی به پایان بردند. شرکت‌های داوجونز تکیه خاصی بر کمپانی‌های نفتی و شرکت‌های وابسته به پتروشیمی دارند به همین دلیل بالغ‌بر ۲/ ۲ درصد ریزش را در پرونده سه‌شنبه خود به ثبت رساندند. شاخص نزدک کامپوزیت که بیشتر تحت‌تاثیر عملکرد شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی است، کمتر از سایر شاخص‌ها تضعیف شد. شاخص نزدک نزدیک به ۷/ ۱ درصد فروریخت؛ درحالی‌که پیش از این بخش تکنولوژی مشغول فاصله گرفتن از ریزش قبل خود بود؛ فشار ناشی از نوسان نفت عملیات احیای حوزه فناوری را از بین برد. هرچند فیس‌بوک و آلفابت (گوگل) خود را از نوسانات بازارها مصون نگه داشتند و حتی در ادامه به کنتور کاهشی اپل و آمازون نیز نیروی افزایشی تزریق کردند. سومین شاخص که از نظر اثرپذیری میانه دو شاخص دیگر قرار می‌گیرد، S&P۵۰۰ است که حدود ۸/ ۱ درصد افت کرد.

ورود دسته‌جمعی وال‌استریت به قلمرو منفی

تمام سکتورهای (بخش‌های) شاخص S&P ۵۰۰ در پایان روز سه‌شنبه بازار نیویورک با وضعیت قرمز به کار خود پایان دادند. بخشانرژی نزولی‌ترین سکتورهای S&P محسوب می‌شود. بخش انرژی با افت ۳/ ۳ درصدی به‌دنبال خود مسیر را برای ریزش بخش ارتباطات و مخابرات به اندازه ۵/ ۲ درصد و کاهش بخش مصارف اختیاری تا ۳/ ۲ درصد مهیا کرد. سکتور‌های کالاهای کاربردی با افت ۵/ ۰ درصدی، شاخص بینه و سلامت با نزول ۹/ ۰ درصد و تکنولوژی با کاهش ۴/ ۱ درصدی عملکرد بهتری نسبت به سایر سکتورها داشتند. خرده‌فروشان نیز از نوسانات بازار سهام بی‌نصیب نماندند و به شدت وبا شیب زیادی ارزش خود را از دست دادند. شرکت‌های خرده‌فروشی از جمله L Brands با نزول ۷/ ۱۷ درصدی به شدت از بازار سه‌شنبه ضربه خورد.

رد نفت در بازارهای جایگزین

عصر سه‌شنبه قیمت جهانی نفت، خام برنت، تولیدکننده نفت بین‌المللی، با افت حدود ۷/ ۶ درصدی در قیمت ۳۱/ ۶۲ دلاری مبادله می‌شد. همزمان نفت خام وست‌تگزاس نیز به ازای هر بشکه کاهش حدود ۱/ ۷ درصدی تا ثبت قیمت ۱۶/ ۵۳ دلاری را تجربه کرد. با اینکه بازار سهام و نفت در حال ریزش بودند؛ بازار اوراق خزانه‌داری آمریکا اندکی رونق به خود دید. این بازار جایگزین توانست با حدود ۴/ ۰ درصد رشد بالای سطح بازدهی ۳ درصدی باقی بماند. شاخص دلار آمریکا نیز در همان برهه حدود ۶۶/ ۰ درصد رشد کرد تا با ثبت ۸۲/ ۹۶ واحد بار دیگر به سطح ۹۷ واحدی نزدیک شود. قیمت جهانی طلا نیز در همین وضعیت پرنوسان اندکی کاهش یافت؛ اما در ادامه دیروز را با رشد ۴ دلاری به عصر رساند و آمادگی رشد بیشتر را نیز دارد؛ چراکه انتشار گزارش سفارش‌های کالاهای با دوام آمریکا به‌رغم پیش‌بینی رشد ۴/ ۰ درصدی تنها ۱/ ۰ درصد رشدماهانه داشته است.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)