-->
خرداد
احتمال تعطیلی صنایع کوچک

احتمال تعطیلی صنایع کوچک


زمان مطالعه : 4 دقیقه

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز گفت: در شرایط بحرانی و زمان اعمال تحریم‌ها، واحدهای صنعتی کوچک و متوسط آسیب زیادی می‌بینند و اگر از بسته‌های حمایتی دولت برخوردار نشوند، ممکن است به تعطیلی کشیده شوند.

جهانگیر شاهمرادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: طبق استانداردهای تعریف شده، واحدهای با اشتغال زیر 100، 50 و 10 نفر به ترتیب صنایع متوسط، کوچک و خرد هستند. صنایع کوچک و متوسط در تمام دنیا نقش به سزایی در توسعه اقتصادی و اشتغالزایی دارند به طوری که حدود 94 درصد صنایع اغلب کشورها از جمله ایران را واحدهای صنعتی کوچک و متوسط تشکیل داده‌اند.

وی افزود: واحدهای صنعتی کوچک و متوسط توان صادراتی بالایی دارند و در صورت حمایت دولت، می‌توانند ارزآوری مناسبی نیز داشته باشند.

این مسئول با اشاره به آسیب پذیر بودن واحدهای صنعتی کوچک و متوسط بیان کرد: در شرایط بحرانی و زمان اعمال تحریم‌ها، واحدهای صنعتی کوچک و متوسط آسیب زیادی می‌بینند و اگر از بسته‌های حمایتی دولت برخوردار نشوند، ممکن است به تعطیلی کشیده شوند. بدون شک تعطیلی این واحدها به ضرر صنایع بزرگ تمام می‌شود چون بخش عمده‌ای از مواد و تجهیزات مورد نیاز صنایع بزرگ برای تولید کالای نهایی توسط صنایع کوچک و متوسط تامین می‌شود.

شاهمردادی افزود: دولت باید تسهیلات ویژه ای برای تامین سرمایه درگردش، نوسازی و تامین نقدینگی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط فراهم کند تا این واحدها در شرایط فعلی بتوانند روی پا بایستند. آسیب شناسی و حمایت همه جانبه از صنایع کوچک و متوسط در اولویت کاری مسئولان استان است و امید است با این حمایت‌ها حرکت چرخ این صنایع به طور مستمر ادامه داشته باشد.

اسماعیل خلیلی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز نیز در گفت گو با ایسنا از اخرین وضعیت اشتغال ایجاد شده در استان گفته و افزوده، در شش ماه اول امسال 26 هزار شغل در سامانه رصد اشتغال استان به ثبت رسیده است.

وی اظهار کرده، سامانه رصد از سال 90  براساس تصمیم شورای عالی اشتغال به‌منظور نظارت مستمر، مستقیم و مؤثر بر فرایند ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در کشور و در راستای ایجاد بانک اطلاعاتی در حوزه بازار کار، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه‌اندازی شده و تمام دستگاه‌های اجرایی باید اطلاعات شاغلین خود را به‌ صورت برخط در سطح استانی و شهرستانی در این سامانه ثبت کنند.

وی  تصریح کرده، در شش ماهه اول امسال آمار اشتغال ادارات و دستگاه‌های مختلف جمع آوری و در سامانه رصد اشتغال به ثبت رسیده است. بر اساس اطلاعات ثبت شده در این سامانه تا پایان شهریور 26 هزار شغل جدید در استان ایجاد شده است. خوشبختانه امکان ثبت مجدد شغلی که قبلاً در این سامانه به ثبت رسیده وجود ندارد بنابراین آمار ارائه شده از طریق این سامانه واقعی است.

خلیلی با اشاره به اینکه اشتغال ایجاد شده در استان خالص نیست، گفت: در کنار 26 هزار نفری که تا پایان تابستان در سامانه به ثبت رسیده‌اند عده ای هم خارج شده اند به همین دلیل باید گفت این اشتغال 26 هزار نفری  خالص نیست و باید با بررسی دقیق آمار اشتغال خالص محاسبه شود.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)