-->
خرداد
قاچاق معکوس گندم با قیمت ۱۴۷۰ تومانی

قاچاق معکوس گندم با قیمت ۱۴۷۰ تومانی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

چند سالی‌ است که «قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی» با هدف حمایت از کشاورزان به تصویب رسیده است. با توجه به اینکه محصول تولیدی درصد بالایی از کشاورزان کشور مشمول این قانون است لذا قیمت اعلامی محصول توسط شورای‌عالی اقتصاد برای بیشتر کشاورزان کشور و خانواده‌هایشان سرنوشت‌ساز است. کشاورز در صورت متعهد بودن دولت به تعهدات خود مطابق قانون، برای آینده خود برنامه‌ریزی ‌می‌کند و با خیالی آسوده از فروش به‌موقع و به قیمت محصول خود به بقیه دغدغه‌های خود رسیدگی خواهد کرد. اما امروزه شاهد نقض مکرر این قانون توسط دولت هستیم که در صورت ادامه این روند شاهد دلسردی و بی‌انگیزگی کشاورزان در کشت محصولات اساسی ونیازمندی کشور به واردات و نهایتا وابستگی کشور به بیگانه خواهیم بود.

سید‌رضی نوری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: دولت امسال نیز مثل سال‌ گذشته به قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی عمل نکرد و به‌‌رغم پیشنهاد ۱۸۰۰ تومانی وزارت جهاد کشاورزی قیمت ۱۴۷۰ تومان را به‌عنوان قیمت خرید تضمینی سال ۹۸-۹۷ اعلام کرد. این قیمت باید تا پایان شهریور اعلام می‌شد که سال گذشته با حدود ۸ ماه و امسال با حدود ۲ ماه تاخیر اعلام شد. نوری افزود:‌ اگر موارد هزینه از جمله اجاره بهای زمین و آب‌بها و هزینه‌های کارگری و هزینه نهاده‌ها و ماشین‌آلات کشاورزی و... را به‌عنوان هزینه تمام‌شده برای کشاورز در نظر بگیریم با قیمت اعلامی متناسب نیست و قطعا جوابگوی کشاورز نخواهد‌ شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت ارز، قیمت جهانی هر کیلو گندم ۲۴۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان است، تفاوت قابل‌توجه قیمت گندم در داخل و خارج باعث معضل قاچاق معکوس خواهد شد و گندم به‌جای تحویل در سیلو راه غیر‌قانونی را در پیش می‌گیرد لذا این مساله بسیار مهم و نگران‌کننده است. وی با اشاره به نقض قانون خرید تضمینی گندم در سال‌ گذشته توسط دولت گفت: این نقض قانون‌ها فقط در مورد گندم نبوده است و درخصوص محصولات دیگر هم اتفاق افتاده که نهایتا باعث سلب اعتماد کشاورزان به ما خواهد شد. یکی از رکن‌های اساسی فعالیت یک فعال اقتصادی در کشور آرامش خاطر از وعده‌های ما مسوولان است لذا این بی‌اعتمادی‌ها قطعا باعث بروز مشکلات اساسی در کشور خواهد شد. نماینده‌ مجلس شورای اسلامی درخصوص راهکار بهبود وضعیت کشاورزان گفت: پیشنهاد من برای بهتر مدیریت کردن این موضوع و کمک به حل مشکلات به‌صورت اساسی، ورود محصولات کشاورزی به بورس کالاست. در بورس هم شفافیت هست و خواه ناخواه کالای با کیفیت ارائه می‌شود.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)