-->
خرداد
مسئولین باید اراده قوی ‌تری برای خصوصی ‌سازی و واگذاری واقعی شرکت ‌های بانکی داشته باشند

مسئولین باید اراده قوی ‌تری برای خصوصی ‌سازی و واگذاری واقعی شرکت ‌های بانکی داشته باشند


زمان مطالعه : 4 دقیقه

مرتضی علی اکبری معاون امور مالی و اقتصادی سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات "ومعادن" در گفت و گو با معدن نیوز به تشریح این موضوع پرداخته و گفته است: شرکت توسعه معادن و فلزات به عنوان متقاضی خرید سهام شرکت سرمایه گذاری امید هر آنچه لازم بوده ظرف هشت ماه گذشته انجام داده و همواره جلساتی که با مدیران ارشد بانک سپه (به عنوان فروشنده) برگزار کرده¬ایم نشان از جدی بودن آنان برای فروش سهام دارد. اما در عمل با اتفاقی که منجر به نتیجه شود روبرو نمی شویم.

وی افزود: قیمت کارشناسی آنان همواره در چند مرحله افزایش یافته و هم اکنون حدود دو برابر شده است و از طرفی فروشنده، محدودیت در افزایش مدت اقساط و عدم کاهش وجه نقد اولیه را دارد که این موارد برای متقاضیان خرید یک معامله کلان، محدودیت اساسی ایجاد می کند، به خصوص اینکه ظرف چند ماه گذشته، قیمت آنان به دو برابر افزایش‌یافته و در حال حاضر رقم 70 درصد بهای سهام شرکت سرمایه¬گذاری امید رقم قابل ملاحظه ای شده است. اما در این خصوص از طرف فروشنده انعطافی مشاهده نمی شود.

اکبری ادامه داد: در عرضه های سازمان خصوصی سازی و سایر عرضه کنندگان این انتظار بسیار طبیعی است که هر چه رقم یک معامله سنگین تر می شود، وجه نقد اولیه کاهش و تعداد اقساط افزایش می یابد ولی به نظر می رسد در این مورد انتظار خریداران برآورده نمی شود و شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در این شرایط دچار تردید در خرید شده بخصوص اینکه قیمت کارشناسی تعیین شده در اوج قیمت ها، در تابلوی بورس چند مرحله افزایش یافته لیکن حالا که قیمت ها کاهشی شده اراده ای جهت کاهش آن وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اصولاً ما معتقد هستیم قیمت ها نباید طوری تعیین شود که در کوتاه مدت دچار نوسان گردد. ریسک خرید و فروش همیشه برای خریدار و فروشنده وجود دارد ولی آنچه باید ملاک باشد احساس برد-برد طرفین معامله است در غیر این صورت بعدها ممکن است یکی از طرفین ناراضی، مشکلاتی پدید آورند.

معاون امور مالی و اقتصادی سرمایه "ومعادن" گفت: متأسفانه شرکت ما زمان زیادی را برای رسیدن به نتیجه مطلوب سپری کرد. این نکته نیز قابل‌توجه است که معامله این سهام در این حجم با اقساط کوتاه مدت و رقم زیاد پیش پرداخت اولیه با شرایط اقتصادی موجود طبیعتا نباید مشتری جدی داشته باشد و به نظر می رسد مسئولین باید اراده قوی تری برای خصوصی سازی و واگذاری واقعی شرکت های بانکی داشته باشند.

وی در خاتمه تاکید کرد: شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات مبالغی که برای خرید شرکت سرمایه گذاری امید تدارک دیده بود معطل نخواهد گذاشت و برای سرمایه گذاری های دیگری صرف خواهد کرد که در این صورت منابع دیگری باقی نخواهد ماند که صرف خرید سهام سرمایه گذاری امید شود.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)