-->
مرداد
وزیر اقتصاد: بی ثباتی بخشنامه‌ها آفت اقتصاد شده است

وزیر اقتصاد: بی ثباتی بخشنامه‌ها آفت اقتصاد شده است


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش معدن نیوز، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و در جلسه شورای گفتگوی­ دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش دارد نظرات بخش خصوصی را در مراحل مختلف اخذ کند و مشاهده میشود که در جلسات هییت دولت نیز به آنها اهمیت می‌دهد.
وی گفت: در مورد بخشنامه اخیر صادراتی نیز همکاران وزارت صمت، نظرات بخش خصوصی را منتقل کردند. به رغم اینکه جمع‌بندی نهایی حاصل شد، ولی دولت تصمیم گرفت تا جلسه خاصی با بخش خصوصی برگزار شود تا بخشنامه بانک مرکزی با اعمال نظرات بخش خصوصی باشد که بر این اساس صبح روز دوشنبه پیش از ابلاغ دستورالعمل، این جلسه در دفتر رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد که جلسه خوبی هم بوده است.
دژپسند گفت: بخشنامه صادر شده برگرفته از نظرات آن جلسه بود چرا که آنچه پیش از آن جلسه و پس از آن در دولت مطرح شد، متفاوت بود.
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در مورد بخشنامه جدید بانک مرکزی در بیست و هفتم آبان ماه مبنی بر ارائه شیوه جدیدی در رفع تعهد ارزی صادرات و بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصاد همراه شد به نحوی که وی از مشکلاتی که این بخشنامه برای صادرکنندگان ایجاد کرده است، ابراز گلایه کرد به این ترتیب که عنوان کرد شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان هم قرار بوده مراتب اعتراض خود را در کنار سایر صادرکنندگان نسبت به این بخشنامه اعلام کند.
وی خاطرنشان کرد: صادرکنندگان مشکلات متعددی با بخشنامه 27 آبان ماه بانک مرکزی دارند در حالی که بر اساس مصوبه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، قرار بر این بود که کارگروهی تشکیل شود که موضوع رفع تعهد ارزی صادرات را پیگیری نماید که البته این جلسه برگزار شد و بانک مرکزی نیز علی‌رغم اینکه برخی اصلاحات مناسب در بخشنامه‌های قبلی خود را صورت داد، اما این بخشنامه را عطف‌به‌ماسبق کرده و از فروردین ماه سال 97 دارای قابلیت اجرا دانسته است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: صادرکنندگان از بخشنامه اخیر بانک مرکزی به شدت ابراز نارضایتی می‌کنند و نکاتی بر این بخشنامه وارد است که نشان می‌دهد نمی‌تواند همه مشکلات را حل نماید و بند انتهایی آن نیز اجرای دستورالعمل جدید را عطف به‌ماسبق از اول فروردین ماه کرده است.
وی تصریح کرد: این موضوع، مشکلات متعددی را در اجرا ایجاد کرده بنابراین درخواست ما از شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی این است که به دلیل اهمیت موضوع، زمانی را برای بررسی مجدد آن قرار دهند و قبل از آنکه دیر شود، اصلاحات لازم مرتبط با آن را صورت دهند.
وی به این نکته نیز اشاره کرد که وزیر صنعت، معدن و تجارت نگاه بسیار مثبتی به حوزه صادرات غیرنفتی دارد و علی‌رغم دفاع از بخش خصوصی، اما بخشنامه اخیر بانک مرکزی مشکل‌آفرین شده است که تا دیر نشده باید در مورد آن تصمیم عاجل گرفت.
حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران که یکی از حاضران در جلسه مشترک نمایندگان اتاق بازرگانی با رئیس کل بانک مرکزی پیش از صدور بخشنامه مذکور بوده است، گفت: در آن جلسه هیچ‌گونه توافقی میان صادرکنندگان و بانک مرکزی صورت نگرفت و تنها نظرات دو طرف منتقل شد. وی تأکید کرد: مواردی همچون عطف‌به‌ماسبق شدن این بخشنامه به طور قطع هیچ‌گاه مورد توافق بخش خصوصی با بانک مرکزی نبوده است.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)