-->
تیر
افشای درخواست‌های آمریکا برای مذاکره

افشای درخواست‌های آمریکا برای مذاکره


زمان مطالعه : 4 دقیقه

روحانی در ادامه سخنانش اظهار کرد: آمریکا خواست و اعلام کرد که ایران را از صادرات نفت محروم و از تبادل تجاری با دنیا باز داشته و ایران را در منطقه و جهان منزوی و به اهدافی که در منطقه دارد، دست خواهد یافت اما ملت بزرگ ایران در تمام این صحنه‌ها ثابت کرده و خواهد کرد که پیروز نهایی این نبرد است.رئیس‌جمهور همچنین تاکید کرد: آمریکا بداند نفت‌مان را می‌فروشیم و آنها قادر نیستند و نمی‌توانند جلوی فروش نفت ایران را بگیرند.این دومین بار است که رئیس‌جمهوری در مورد صادرات نفت ایران هشدار می‌دهد. روحانی پیش از این نیز در سفرش به اروپا در تیرماه سال‌جاری در جمع ایرانیان مقیم سوئیس گفته بود: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به‌طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند؛ چراکه اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.»

توسعه ارتباط با کشورهای جهان

در کنار این هشدار رئیس‌جمهوری روز گذشته در جمع مردم شاهرود اظهار کرد: آمریکا قادر نیست روابط تجاری ما را با منطقه و جهان قطع کند و باید بداند مردم ما با کشورهای منطقه و جهان روابط فرهنگی و اقتصادی و سیاسی را حفظ خواهند کرد و ارتباطات خود را با همسایگان و کشورهای اسلامی و جهان توسعه خواهیم داد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌ جمهوری، روحانی با بیان اینکه ارتباط خود را با همسایگان، کشورهای اسلامی و سایر کشورهای جهان توسعه خواهیم داد، گفت: آمریکا تلاش می‌کند همسایگان ایران، اروپا، چین و هند را از ایران جدا کند و ایران‌هراسی را ترویج می‌کند و این در حالی است که ما دشمن هیچ‌کدام از همسایگان خود نبوده و نخواهیم بود.رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکا نمی‌تواند تفرقه، نزاع و دشمنی میان ایران و همسایگان خود ایجاد کند، اظهار کرد: روابط ایران روز به روز با جهان گسترش خواهد یافت.روحانی با بیان اینکه آمریکا به‌دنبال تضعیف رابطه ایران با دیگر کشورهای جهان است، گفت: امروز بیشتر و بهتر از هر زمان دیگر رابطه ما با همسایگان‌مان در غرب، شرق، شمال و جنوب کشور است و ما با همه دوستان‌مان روابطی صمیمی داریم و خواهیم داشت و آمریکا قادر نیست رابطه ما را با ملت‌هایی که در طول قرن‌ها دوستان عزیزمان بودند، برهم بزند. رئیس‌جمهور تاکید کرد: به‌رغم میل آمریکا، ارتباط، تجارت و صادرات خود را با جهان توسعه می‌دهیم.

کشور در بحران نیست

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه مطمئنا با انسجام از مشکلات عبور خواهیم کرد، اظهار کرد: کشور در بحران نیست و در بحران نخواهد بود؛ ابر تورم و ابر بیکاری ما را تهدید نمی‌کند، اما عده‌ای نادانسته این سخنان را در رسانه‌ها ومطبوعات بیان می‌کنند. ما باید دست به دست هم دهیم تا از مشکلات عبور کنیم.روحانی ادامه داد: همان‌طور که مردم می‌دانند در ماه‌های گذشته قدم‌های خوبی برداشته شد و مقداری از فشاری که بر دوش مردم بود، کاهش پیدا کرد. البته باید در راستای کاهش فشارها بر مردم تلاش بیشتری انجام شود و امید و تلاش ما این است که روند صعودی تورمی را که در ماه‌های گذشته مردم را آزار داد، کاهش دهیم و در برابر دشمنان به پیروزی نهایی برسیم.

افزایش ۲۰ درصدی حقوق همه حقوق‌بگیران

او در ادامه جزئیاتی از بودجه ۹۸ را برای مردم بیان کرد. روحانی با بیان اینکه در شرایطی که آمریکا می‌خواست نتوانیم بودجه متعادل و سالمی به مجلس ارائه کنیم در ۲۵ آذر دولت بودجه سال آینده را تقدیم مجلس خواهد کرد، گفت: در این بودجه ۴۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بودجه عمومی سال آینده پیش‌بینی شده که با همت و ایثار ملت و وحدت دولت و مردم و تلاش نمایندگان امیدواریم این بودجه مصوب و اجرا شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده نرخ کالاهای اساسی مردم را با قیمت مناسب تضمین می‌کنیم، اظهار کرد: دولت به‌دنبال کمک به حقوق‌بگیران است و در این راستا حقوق همه حقوق‌بگیران و بازنشستگان ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.او با بیان اینکه در سال آینده شاهد تحول بسیار خوبی در بخش مسکن خواهیم بود تا نگرانی‌های مردم برای مسکن‌دار شدن خانه اولی‌ها و ترمیم بافت فرسوده برطرف شود، افزود: دولت به‌دنبال مبارزه با فقر مطلق است.روحانی با بیان اینکه به تمام وعده‌هایی که درانتخابات به ملت ایران داده شده عمل خواهم کرد، گفت: هرگز از وعده خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم، البته شرایط ما، شرایطی است که باید هماهنگی، وحدت، همکاری و انسجام بیش از گذشته در میان ملت باشد.

آب دریای خزر به سمنان می‌رسد

رئیس‌جمهوری در ادامه سخنانش با بیان اینکه از نظر دولت تمام مسائل بحث انتقال آب از شمال کشور به استان سمنان حل شده است، گفت: از قبل مشکلاتی در این زمینه مطرح می‌شد که پیش‌بینی‌های لازم برای رفع آن انجام شد تا مردم این استان از آب سالم برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعت برخوردار شوند و از نظر محیط زیستی نیز ضربه‌ای به منطقه و سایر استان‌ها وارد نشود.

نقد دلسوزانه به نفع آینده کشور است

رئیس‌جمهور در ادامه سفر دو روزه‌اش به سمنان با حضور در دانشگاه علوم پزشکی با دانشجویان استان به مناسبت ۱۶ آذر (روز دانشجو) دیدار کرد. حسن روحانی عصر روز گذشته در دیدار با دانشجویان با بیان اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است، اظهار کرد: نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده کشور است. به گزارش «ایرنا» رئیس‌جمهوری نقد را لازمه اصلاح دانست و گفت: قدرت بدون نقد، فسادزاست.

تقاضاهای آمریکا برای مذاکره

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روحانی با بیان اینکه فشار دشمن در زمانی که برای تهیه ارز خارجی دچار محدودیت شده و خرید کالای خارجی گران‌تر تمام شد، آغاز تورم سال ۹۶ بود، خاطرنشان کرد: دو راه تسلیم در برابر آمریکا و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌های این کشور پیش‌روی ما بود. ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا می‌ایستد و عزت، آزادی و استقلال خود را حفظ کرده و پیروز می‌شود.

او با اشاره به اینکه در سال گذشته دولت فعلی آمریکا به‌صورت مستقیم ۸ مرتبه برای مذاکره پیغام داد، اظهار کرد: در این مورد تقاضای آنان را رد کرده‌ام. امسال نیز آمریکایی‌ها از طریق ۳ کشور و رهبر اروپایی پیشنهاد مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را دادند، این بار نیز ما این پیشنهاد را رد کردیم؛ چرا‌که آنها را بحق ندانسته و حرف آنان را درست نمی‌دانیم. به گزارش فارس رئیس‌جمهور همچنین گفت: آمریکا امسال ۳ بار غیر‌مستقیم درخواست مذاکره داشت که بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم.روحانی با اشاره به انتقاد برخی دانشجویان مبنی‌بر اعتماد دولت به آمریکا خاطرنشان کرد: چه کسی به آمریکا اعتماد کرده است؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می‌کنیم اعتماد داریم؟رئیس‌جمهور مذاکره با آمریکا را به عقیده همه مسوولان دولت و مجلس درست خواند و با بیان اینکه حتی اگر تمام آثار برجام برای سال‌های ۹۴ و ۹۵ بوده باشد، برجام به نفع مردم ایران بوده است، اضافه کرد: پیش از برجام کشورمان روزانه یک میلیون بشکه نفت به فروش می‌رساند که این میزان پس از امضای توافق برجام به ۲ تا ۵/ ۲ میلیون بشکه در روز رسید.روحانی با بیان اینکه در این مسیر یکی از کسانی که با آنها پیمان بسته بودیم از این پیمان خارج شد، تصریح کرد: امروز باید پرسید که با این توافق به کجا رسیده‌ایم. با توافقنامه برجام راه را برای تجار، بانک‌ها، کشتیرانی، فروش نفت، پتروشیمی و فولادکشور باز کردیم. با امضای برجام کشور ۲ سال تنفس کرد و میلیاردها دلار سرمایه و پول وارد کشور شد.

میدان جنگ سختی و فشار دارد

رئیس‌جمهور از مسوولان به‌عنوان نماینده واقعیات موجود در جامعه یاد کرد و گفت: دانشجویان نیز نماینده آینده مطلوب کشورند و از امروز باید خود را برای آینده و مدیریت کشور آماده کنند؛ چرا‌که اداره کشور و جامعه کاری پیچیده و سخت بوده و حتی زمانی که دشمن ستمگری مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی وجود نداشته باشد باز هم اداره کشور دشوار است.او افزود: شرایط امروز ما شرایط مطلوبی نیست، چرا‌که اگر مدعی ایستادگی در مقابل آمریکا هستیم که باید اینگونه باشد؛ باید بدانیم جنگ زخمی‌شدن و زد و خورد دارد و در جنگ هم از خودی و هم از دشمن زخمی می‌شوند.رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در میدان جنگ باید خود را آماده کنیم، گفت: میدان جنگ؛ سختی و فشار دارد و تحمل سختی‌های فراوان در جبهه‌ها وجود داشته و باید آن را تحمل کنیم.

دلیل شرایط اقتصادی امروز

روحانی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ که دولت یازدهم با کمک مردم مسوولیت اجرایی کشور را بر‌عهده گرفته تا اواسط سال ۹۶ روند تورم در کشور رو به کاهش بود و از ۴۰ به ۷ و ۸ درصد کاهش یافت، اضافه کرد: در سال ۹۶ نیز چند عامل دست به دست هم داد تا شرایط اقتصادی کشور اینگونه باشد.رئیس‌جمهوری ادامه داد: بیماری‌های مزمن گذشته که در مقطعی آثار آن روشن‌تر و آشکارتر شد، سبب بخشی از مشکلات موجود در کشور شده است.‌ باید پرسید که چه کسی مجوز مؤسسات مالی غیرمجاز را صادر کرد و سبب شد مردم این همه زجر بکشند؟ متاسفانه دولت تدبیر و امید ناچار شد ۳۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای مالباختگان پرداخت کند و این به معنی ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور بود.روحانی گفت: در کنار این عوامل دشمن‌ترین افراد در آمریکا دولت این کشور را در دست گرفته‌اند و باعث شدند این مشکلات برای ما به وجود آیند.

لوایح چهارگانه

روحانی با اشاره به موارد پیش‌آمده در موضوع FATF و لوایح چهارگانه مربوط به آن تصریح کرد: فعلا بحث FATF در کشور نداریم اما نمی‌گوییم که بعدا آن را نخواهیم داشت. دولت ۴ لایحه جداگانه مربوط به شفافیت‌های مالی را تقدیم مجلس کرد که یکی از آنها تصویب و ابلاغ شده و سه لایحه دیگر آن در جریان است و در این زمینه با همه مقامات مذاکره کرده‌ایم و در شورای هماهنگی قوای سه‌گانه به اتفاق آرا تصویب کرده‌ایم که این لوایح باید زودتر به نتیجه برسد.رئیس‌جمهور با اشاره به موارد مطرح شده در روزهای اخیر درباره موضوع پولشویی در کشور تصریح کرد: پولشویی در همه جای دنیا وجود دارد و تنها مربوط به ایران نیست و امروز باید با پدیده پولشویی مبارزه کنیم و راه مبارزه با پولشویی شفافیت است.روحانی با بیان اینکه همه کشورهای دنیا به جز ایران و کره‌شمالی عضو FATF هستند، تعامل جمهوری اسلامی ایران با بانک‌های بزرگ دنیا را منوط به پذیرش FATF از سوی ایران خواند و افزود: در حال حاضر آمریکا این همه فشار به کشورمان آورده است؛ امروز با ده‌ها بانک دنیا در حال تعامل و معامله هستیم.او با اشاره به اینکه برخی کشورهای شبه متعهد و دوست با کشورمان می‌گویند (بدون پذیرش FATF از سوی ایران) کار بانکی این کشورها تهدید می‌شود و نمی‌توانند با کشورمان معامله کنند، تصریح کرد: البته باید مراحل لازم این مهم طی شده و تبدیل به قانون شود تا آن را پیاده کنیم.

شرایط سخت

رئیس‌جمهور دربخش دیگری از سخنانش گفت: امروز شرایط بسیار سختی داریم و معضلات فراوانی پیش‌روی ماست و دانشگاه و دانشگاهیان نیز باید برای حل این مشکلات به دولت کمک کنند.روحانی با اشاره به اینکه امروز همه کسانی که در دولت مشغولند تربیت شده دانشگاه بوده و روزی دانشجو بودند، خاطرنشان کرد: اگر امروز اقتصاد کشور مشکل دارد حل این مشکل وظیفه دولت و دانشگاه است.او با بیان اینکه جنبش دانشجویی در سال‌های ۳۲، ۴۲ و ۵۷ به‌دنبال سرنگونی نظام استبداد و استقلال در حوزه‌های مختلف بود، تاکید کرد: امروز وظیفه جنبش دانشجویی حل مشکلات کشور و مسائل مردم است؛ چرا که مردم مشکلات فراوانی دارند و دولت در برخی موارد برای مشکلات مردم موفق عمل کرده و در برخی موارد نیز ناموفق بوده است.رئیس‌جمهور پیشرفت‌های مختلف در زمینه‌های علمی و بازگشت نخبه‌های ایرانی به کشور و نیز توسعه برخی زیرساخت‌های کشور را از جمله توفیقات دولت یازدهم و دوازدهم برای توسعه کشور خواند و عنوان کرد: برای نخستین‌بار در دولت تدبیر و امید توانستیم سهم ایران را در برداشت گاز در میدان مشترک پارس‌جنوبی به بیش از برداشت کشور قطر برسانیم و این مهم حاصل تلاش دانشگاهیان و مهندسان و کارگران همین مرز و بوم است و همه تلاش کردند تا امروز برداشت گاز کشورمان از قطر در پارس‌جنوبی بیشتر شود.

مراجعه به آرای عمومی

همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس‌جمهور با ابراز اینکه ما همه اعضای یک ملت و جامعه و دلسوز این انقلاب و کشور هستیم، بیان کرد: ما امروز پیروزیم و اگر شما بگویید آمریکا پیروز است در اشتباه هستید، او در ادامه گفت: قانون اساسی راه پیش پایمان گذاشته و گفته که در موضوعات مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... موضوع را باید به آرای عمومی گذاشت، البته این امر را باید مجلس و رهبری و ... تصویب کنند؛ بنابراین در قانون اساسی ما هیچ بن‌بستی وجود ندارد. رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه اداره کشور کار دشواری است، گفت: ما حتی اگر دشمنانی مانند آمریکا و صهیونیسم هم نداشتیم باز با دشواری اداره کشور روبه‌رو بودیم.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)