-->
خرداد
شکست مقاومت بازار سکه

شکست مقاومت بازار سکه


زمان مطالعه : 4 دقیقه

سکه که هفته گذشته به کمک یک‌پنج ضلعی در برابر نزول شدید قیمت‌ها مقاومت کرده بود، در اولین روز هفته، بیش از ۱۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. در بازار موازی، قیمت دلار نوسان چندانی را تجربه نکرد و در روزی نسبتا با ثبات، کمی به مرز ۱۰ هزار تومانی نزدیک‌تر شد. در اولین روز از آخرین هفته آذرماه، دلار ۱۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرد و روی عدد ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفت. به گفته فعالان، کاهش قیمت دلار در شرایطی صورت گرفت که سکه‌بازان انتظار داشتند در هفته جاری، شاخص ارزی در مسیر افزایشی قرار بگیرد. انتظار بازگشت قیمت دلار به سطوح بالاتر یکی از اضلاعی بود که در هفته گذشته به مقاومت سکه در برابر افت شدید کمک کرد. با وجود این، ادامه روند کاهشی دلار در روز شنبه موجب شد انتظارات معامله‌گران سکه تعدیل شود. تعدیل انتظارات سکه‌بازان نسبت به روند دلار موجب شد که میزان فروش سکه در ابتدای هفته بیشتر شود و این فلز گرانبهای داخلی پس از دو روز افزایش متوالی، دچار کاهش قیمت شود. سکه روز شنبه ۱۳۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان رسید. این کاهش در حالی به ثبت رسید که سکه در هفته گذشته به کمک اضلاعی مانند انتظار سکه‌بازان مبنی‌بر بازگشت قیمت دلار به سطوح بالاتر، رشدبهای اونس، تقاضای مصرفی و عدم عرضه مستقیم سکه توانسته بود تا حدی در برابر افت شدید قیمت‌ها مقاومت کند؛ در‌حالی‌که دلار در هفته گذشته بیش از ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داده بود، افت سکه کمی بیشتر از ۵ درصد ثبت شده بود. با این حال، کنار رفتن حمایت ضلع انتظارات افزایشی معامله‌گران سکه برای دلار و نزول بهای اونس در بازار جهانی موجب شد که سکه روز شنبه نزدیک به ۴ درصد از ارزش خود را از دست بدهد. برخی معامله‌گران عنوان کردند سکه پس از ساعت ۴ بعدازظهر حتی به زیر مرز ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی نزول کرد. همچنین شماری از کانال‌های خبری عنوان کردند که قیمت دلار نیز پس از ساعت ۴ بعدازظهر تا نزدیکی مرز ۱۰ هزار تومانی پایین رفت. باید دید این روند کاهشی به روز جاری نیز سرایت خواهد کرد و قیمت‌های دلار و سکه با رکوردهای کاهشی جدیدی مواجه خواهد شد یا اینکه بازار پس از کاهش شدید قیمت‌ها در هفته گذشته، در هفته جاری بیشتر به‌دنبال ثبات و کاهش نوسان خواهد بود.

آرامش در بازار ارز

در اولین روز هفته، بازار ارز آرامش نسبتا پایداری داشت و قیمت دلار و سایر ارزها نوسان چندانی را تجربه نکردند. دلار در این روز در دامنه ۱۰ هزار و ۱۰۰ تا ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان نوسان کرد که نسبت به روزهای پرنوسان هفته گذشته، از بازار کم‌تغییرتری خبر می‌داد. به گفته فعالان، در این روز بازارساز ارزی نیز سیگنالی از ثبات را به بازار مخابره کرد؛ چراکه قیمت عرضه صرافی‌های منتخب در اولین روز هفته تغییرات چندانی را ثبت نکرد.

به گفته فعالان، بازارساز در هفته‌های اخیر سعی کرده است از طریق شبکه صرافی‌ها متشکل قیمت‌های بازار ارز را مدیریت کند. به گفته بازیگران با تجربه بازار، در روزهای اخیر عرضه ارز در بازار با راحتی بیشتری صورت می‌گیرد و متقاضیان با آسودگی بیشتر می‌توانستند از صرافی‌های منتخب ارز مورد نیاز خود را تامین کنند. به گفته فعالان، بانک‌ها و شعبه‌های صرافی‌های آنها نیز در هفته‌های اخیر همکاری مناسبی با بازارساز داشته باشند. روز گذشته «ایسنا» خبر داد که تا ساعت یک بعدازظهر حتی بانک‌ها با قیمت‌های بالاتری نسبت به صرافی‌ها خریدار دلار بوده‌اند. به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، بازارساز با ثبت قیمت‌های بالاتر نسبت به نرخ کف بازار قصد دارد، رابطه دلالان را با مردم عادی تا حدی قطع و شفافیت بیشتری را در معاملات ارزی برقرار کند. وقتی صرافی‌ها و بانک‌ها با قیمت بالاتری نسبت به کف بازار خریدار دلار باشند، طبعا مردم به سوی شبکه رسمی خواهند رفت.

به گزارش «ایسنا» بانک‌ها دیروز (۲۴ آذر) نرخ خرید ارز را کاهش دادند و تا ساعت ۱۳  هر دلار آمریکا را ۱۰ هزار و ۹۳ تومان خریدند. همچنین نرخ خرید یورو نیز نسبت به آخرین روز هفته قبل کاهشی بوده و ۱۱ هزار و ۴۱۵ تومان است. درصورتی‌که روزهای پایانی هفته گذشته هر دلار در بانک‌ها قیمت ۱۰ هزار و ۱۱۱ تومان و هر یورو ۱۲ هزار و ۱۲۲ تومان خریداری می‌شد. قیمت خرید هر دلار آمریکا در بازار آزاد توسط صرافی ملی نیز در ساعات ابتدایی روز گذشته ۱۰ هزار و ۱۵ تومان اعلام شده بود که پایین‌تر از نرخ خرید بانک‌ها قرار داشت. به گفته فعالان، قیمت خرید دلالان عمدتا در انتهای کانال ۹ هزار تومانی قرار داشت.

 

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)