-->
خرداد
عرضه مس معدنی به طور واقع بینانه 2 درصد تغییر می کند/ بازار منتظر افزایش قیمت های جهانی مس باشد

عرضه مس معدنی به طور واقع بینانه 2 درصد تغییر می کند/ بازار منتظر افزایش قیمت های جهانی مس باشد


زمان مطالعه : 4 دقیقه

براساس گزارش کمیسیون معاملاتی «معاملات آتی کالای ایالات متحده امریکا» (CFTC) سرمایه‌گذاری معامله‌گران بزرگ جهان بر قراردادهای آتی مس، باعث جهشی دیگر در بازار فلز سرخ در سال 2019 خواهد شد. این در حالی است که عوامل فاندامنتال از این تئوری جهش قیمتی در میان‌مدت حمایت می‌کنند. مس برای این‌که بتواند یک جهش قیمتی جدید را در آینده نزدیک به دست آورد باید بتواند سقف افزایش 2.88 دلار در هر پوند را بشکند. با این حال براساس این گزارش تحلیل‌های تکنیکال نسبت به بازار مس در کوتاه‌مدت چندان خوش‌بینانه نیست و برای قیمت‌های بالاتر در فلز سرخ باید بیشتر منتظر ماند.

گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG) نیز که به‌تازگی پیش‌بینی خود از تولید مس در سال 2019 را منتشر کرده است، نظر مشابهی دارد. براساس این گزارش، کاهش 1.5درصدی که تولید مس معادن جهانی در سال 2017 پیدا کرد بعد از برطرف شدن موانع تولید، متوقف شد و حالا انتظار می‌رود در سال 2019 تولید مس به 1.2درصد رشد دست پیدا کند. کاهشی که در سال 2017 ایجاد شد ناشی از توقف عرضه و مشکلاتی بود که برای توسعه‌های معادن بزرگ جهان رخ داد. این مشکلات تاحدودی در سال 2018 برطرف شد و بنابراین تولید 2درصد رشد پیدا کرد زیرا در سال 2018 هیچ توقف عمده‌ای در تولید معادن بزرگ جهان رخ نداد و مذاکرات حقوق و دستمزد کارگری نیز مسالمت‌آمیز جریان پیدا کرد و به اتمام رسید.

با این حال یک عامل دیگر هنوز پابرجاست که در بلندمدت اثرات خود را بر بازار مس خواهد داشت. این عامل فاندامنتال، کاهش عیار معادن مس جهان و کاهش عرضه در اثر این عامل در بلندمدت است. در کنار این برخی معادن مطرح جهان در چین، پرو و ایالات متحده امریکا، مشکلات عملیاتی دارند که تولید آن‌ها را متأثر می‌کند. همین عوامل بود که ICSG را بر آن داشت که در سال میلادی‌ای که در آخرین روزهای آن به سر می‌بریم، دست به اصلاح پیش‌بینی خود از عرضه مس معدنی بزند و پیش‌بینی خوش‌بینانه 2.9درصدی را به پیش‌بینی واقع‌بینانه 2درصدی تغییر دهد.

این عوامل در سال پیشِ روی میلادی نیز ادامه خواهند یافت. در کنار این‌ها ICSG منتظر یک توقف تولید دیگر نیز هست که احتمال می‌دهد در سال جدید در اندونزی و به‌خاطر مسائل مالکیتی در معدن گراسبرگ، یکی از بزرگ‌ترین معادن مس جهان رخ دهد. این عامل رشد تولید سال 2018 را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن را به 1.2درصد در سال 2019 می‌رساند. درنتیجه این اتفاق باید منتظر افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی مس بود.

از سوی دیگر پایگاه خبری و تحلیلی Investing News Network از تحلیل‌گران بازار کامودیتی‌ها پرسیده است که پیش‌بینی‌شان از وضعیت مس در سال 2019 میلادی چیست.

Eleni Joannides از «وود مکنزی» (Wood Mackenzie) یکی از این تحلیل‌گرانی است که وضعیت بازار مس در سال جدید میلادی را در گفت‌وگو با این پایگاه خبری و تحلیلی این‌طور خلاصه می‌کند: «هم عرضه و هم تقاضا در سال 2019 با چالش‌هایی مواجه خواهند شد. جنگ تجاری درگرفته در سال 2018 بین چین و ایالات متحده امریکا، رشد اقتصادی جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است. به همین دلیل باید نسبت به افزایش تقاضا واقع‌بین بود.» او تأکید می‌کند: «از سوی دیگر عوامل کاهش تولید هنوز پابرجاست و درنتیجه نباید فکر کرد در میزان عرضه مس در سال 2019 رشدی غیرمنتظره رخ می‌دهد.» کاهش عرضه بر بازار مس اثرگذار است و باعث رشد قیمت مس می‌شود؛ رشدی که البته به گفته Joannides به‌خاطر کاهش تقاضا محدود خواهد شد.

با این حال قیمت مس تحت تأثیر عوامل دیگری نیز هست. عواملی که Dan Smith، رئیس تحقیقات کامودیتی‌های Oxford Economics درباره آن به پایگاه خبری و تحلیلی Investing News Network گفته است: «در سال 2019 ما انتظار داریم دلار به دلایل شرایط خاص اقتصادی حاکم بر جهان تضعیف شود. درنتیجه این اتفاق، باید منتظر افزایش قیمت در بازار مس بود.»

با این حال شاید بد نباشد این‌طور جمع‌بندی کرد که تحلیل‌گران سال 2019 را سال خوبی برای مس می‌دانند و انتظار سقوط قیمت را آن‌طور که در سال‌های 2014-2016 اتفاق افتاد، ندارند. با این حال نباید انتظارات غیرواقع‌بینانه از بازار مس داشت زیرا عوامل اقتصاد کلان همچنان بر بازار فلز سرخ اثرگذار هستند.

 

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)