-->
تیر
ذوب آهن اصفهان پایه گذار فعالیت‌های مدرن معدنی کشور/ علی رغم هزینه 11 میلیارد تومانی برای حفظ فضای سبز، ذوب آهن دارای بیش از 16 هزار هکتار فضای سبز است/ میزان مصرف آب ذوب آهن کمتر از استاندارد جهانی و حدود 6 لیتر به ازاء هر کیلوگرم می باشد

ذوب آهن اصفهان پایه گذار فعالیت‌های مدرن معدنی کشور/ علی رغم هزینه 11 میلیارد تومانی برای حفظ فضای سبز، ذوب آهن دارای بیش از 16 هزار هکتار فضای سبز است/ میزان مصرف آب ذوب آهن کمتر از استاندارد جهانی و حدود 6 لیتر به ازاء هر کیلوگرم می باشد


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش معدن نیوز به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان، منصور یزدی زاده در ادامه با اشاره به عدم برخورداری این شرکت از سوبسید حامل های انرژی به دلیل روش تولید، گفت: در روش کوره بلند که در ذوب آهن اصفهان استفاده می شود، از زغال سنگ و تبدیل آن به کک به عنوان انرژی اصلی بهره گرفته می شود که در واقع حمایت از معادن زغال سنگ کشور را رقم می زند اما در روش احیاء مستقیم که بر مبنای گاز است، شرکت های فولادی از یارانه انرژی بهره مند می شوند و همین امر حداقل در هر کیلو 400 تومان به نسبت ذوب آهن ، هزینه آنها کاهش داده می شود که این امر موجب رقابت نابرابر است.

یزدی زاده در این دیدار با اشاره به اینکه تولید این شرکت در سال گذشته حدود 2 میلیون و 200 هزارتن بوده است، گفت: ظرفیت تولید سالانه این مجتمع عظیم صنعتی بین 3 میلیون و 600 هزار تا 4 میلیون تن است که عدم تامین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن به میزان لازم، عامل اصلی معطل ماندن این ظرفیت تولید می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه ذوب آهن اصفهان در دهه 40، معادن اصلی سنگ آهن و زغال سنگ کشور را، اکتشاف، تجهیز و ساماندهی کرد و پایه گذار فعالیت‌های مدرن معدنی کشور محسوب می‌شود، گفت: این شرکت امروز به دلیل سیاست‌های نادرست در واگذاری معادن طی دوره‌های مختلف، با مشکل مواد اولیه مواجه شده است، در حالیکه سنگ آهن، خام فروشی شده و صادر می‌گردد.

مدیرعامل ذوب آهن در ادامه به فعالیت های زیست محیطی این شرکت اشاره نمود و گفت: صنعت در ذات خود آلاینده است، اما آنچه که اهمیت دارد، تلاش برای کاهش این آلایندگی ها و رسیدن به حد استاندارد است که این شرکت در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته و با فعالیت های مختلف و هزینه های سنگین، تا حدود زیادی آلایندگی ها را کنترل نموده است که این امر در بخش کنورتورها به خوبی قابل مشاهده می باشد.

وی افزود: مطابق استانداردهای جهانی هر شرکت صنعتی باید به اندازه 25 درصد وسعت خود فضای سبز داشته باشد، در حالیکه فضای تولید این کارخانه 800 هکتار است و باید 200 هکتار فضای سبز ایجاد کند، با صرف هزینه بسیار جهت کمک به حفظ محیط زیست منطقه، بیش از 16 هزار و 500 هکتار فضای سبز ایجاد کرده است که 20 برابر فضای تولید این شرکت بوده و در جهان بی نظیر است. از این فضای سبز، تنها 2 هزار هکتار آبیاری می شود و بقیه آن به صورت دیم می باشد که گونه های مقاوم به کم آبی را شامل می شوند. حفظ این فضای سبز سالانه 11 میلیارد تومان برای ذوب آهن اصفهان هزینه دارد.

یزدی زاده، ذوب آهن اصفهان را پیشگام صنایع کشور در استفاده از پساب شهرهای اطراف دانست و گفت: علاوه بر پروژه های مختلف که جهت کاهش مصرف آب صورت گرفته، استفاده از قسمتی از پساب زرین شهر نیز انجام شده و استفاده از پساب فولادشهر و نجف آباد نیز در دست اقدام است.

وی افزود: در حال حاضر میزان مصرف آب ذوب آهن، 6 لیتر به ازاء هر کیلوگرم است که از استانداردهای جهانی هم کمتر می باشد. 

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: با تمام مشکلاتی که گریبانگیر ذوب آهن اصفهان است و با وجود وابستگی ارزی 25 تا 30 درصدی تولید فولاد کشور، هم اکنون قیمت محصولات فولادی در داخل 50 درصد قیمت جهانی است در حالیکه قیمت محصولات غذایی در کشور بیش از متوسط جهانی می باشد.

یزدی زاده با اشاره به افتخارات اخیر این شرکت از جمله تولید ریل ملی و تیرآهن بال پهن، گفت: حل مشکلات ذوب آهن اصفهان در گرو حمایت و همکاری دولت به ویژه در تامین مواد اولیه است تا اشتغال 14 هزار پرسنل این شرکت، 17 هزار کارگر معادن زغال سنگ و هزاران نفر که به طور غیر مستقیم از این شرکت ارتزاق می کنند، حفظ شود.

 

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)