-->
خرداد
ایران به جمع تولیدکنندگان نبشی های سایز بزرگ فولادی پیوست

ایران به جمع تولیدکنندگان نبشی های سایز بزرگ فولادی پیوست


زمان مطالعه : 4 دقیقه

بهمن قاسمی عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اکنون ظرفیت تولید نبشی های ۱۳ تا ۲۰ میلیمتر در ایران در واحد تولیدی مربوطه به ۳۰۰ هزار تن رسیده و با توجه به نبود آمارهای رسمی از نیاز داخل، برآورد می‌شود که بالغ بر ۱۰۰ هزار تن نیاز داخلی باشد.
وی تصریح کرد: بر اساس پیش بینی میزان
نیاز داخل به این نبشی های فولادی برآورد می‌شود که سالیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار در این بخش صرفه جویی ارزی محقق شود و کشورمان از واردات این گونه آهن آلات برای مصرف در دکل‌های برق، مخابرات و نفت بی نیاز شود.
برخی از اخبار غیر رسمی حاکی است، با وجود توانمندی ایران در این بخش، واردکنندگان از کشورهای اروپایی و چین نسبت به واردات این اقلام مبادرت می‌ورزند.


مدیرعامل آریان فولاد تصریح کرد: تولید محصولات یاد شده برپایه استانداردهای ایزو ۱۰۰۱، ۹۰۰۱، ۱۸۰۰۱ OHSAS به بازار کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه صادر می‌شود.
وی گفت: پیش از این سالیانه صدها میلیون دلار ارز کشور برای تأمین نبشی های یاد شده صرف واردات می‌شد، اما اکنون به خودکفایی رسیده‌ایم و این امر حاصل ۲۰ سال تلاش صنعتگران ایرانی است.


قاسمی با بیان اینکه پارسال میزان تولید این مجموعه به ۴۵۰ هزار تن رسید، گفت: سال ۹۷ در واقع ۳۰ درصد ظرفیت تولید به بازار مصرف راه یافت که از این رقم نیمی به میلگرد و بقیه به نبشی اختصاص یافت.
مشکلات پیش روی صنعت فولاد
وی واردات بی ضابطه و سودجویانه را ضربه به تولید ارزیابی کرد و گفت: در سالهای اخیر ۲ میلیون تن ورق فولادی در قالب قاچاق به کشور وارد که برخورد قانونی با آن انجام نشد، در واقع با دور زدن قانون به شیوه‌های مختلف متخلفان راه خود را در حاشیه امن می‌گذرند.
عضو انجمن تولید کنندگان
فولاد ایران، دخالت نکردن دولت در مکانیزم قیمت گذاری کالاها و همچنین بر ممانعت از رایزنی رانتخواران در عرصه صنعت فولاد را خواستار شد.
وی اضافه کرد: فلسفه عرضه و تقاضا یک اصل مسلم اقتصادی است و فروشندگان شمش فولادی (بیلت) و محصول می‌توانند برپایه قیمت‌های جهانی اقدام به مبادله کالا داشته باشند.
راه حل پیشنهادی برای مهار زلزله نقدینگی
به اعتقاد قاسمی، امروز زلزله نقدینگی و سیلاب حاصل از آن به هر سو و سمتی وارد شد جز ویرانی حاصلی ندارد.
وی پیشنهاد حدف کامل یارانه‌ها را داد که به گفته او مانع جدی افزایش نقدینگی است و کاهش نرخ بهره در حد صفر و برخورد جدی با عوامل دور زدن با قانون از دیگر راهکارهای سلامت
اقتصادی محسوب می‌شود.
قیمت‌های غیر واقعی در بورس کالا
مدیرعامل آریان فولاد تصریح کرد: امروز قیمت‌ها در بورس کالا واقعی نیست و ضرورت دارد تا با اصلاحات اساسی در این حوزه، بتوان مشکل پیش روی را برطرف ساخت.
به گفته وی، بورس کالا قیمت پایه شمش فولادی را سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین می‌کند، در حالی که ماههاست در بازار این نوع شمش هرکیلوگرم چهار هزار تومان معامله می‌شود، بنابراین عرضه پنج درصد محصول برای کشف قیمت و تعیین نرخ برای ۹۵ درصد باقیمانده زیان‌های زیادی به تولیدکنندگان مقاطع فولادی وارد می‌کند.
جمهوری اسلامی اکنون در بین ۱۰
فولاد ساز جهان جای گرفته و پارسال با دستیابی به ۳۵ میلیون تن ظرفیت، حدود ۲۵ میلیون تن شمش فولادی و محصولات خود را به بازار داخل و خارج صادر کرد که بیش از ۶ میلیون تن صادرات ثبت شده است.
انتظار می‌رود با تداوم رکود فعالیت‌های عمرانی و تقاضای مناسب در بازار کشورهای منطقه، امسال حدود ۱۰ میلیون تن شمش و محصولات فولادی صادرات ثبت شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)