-->
تیر
رییس کمیسیون صنایع مجلس : رشد نقدینگی کشور هیچ وقت به سمت تولید نرفته است

رییس کمیسیون صنایع مجلس : رشد نقدینگی کشور هیچ وقت به سمت تولید نرفته است


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش خبرنگار ایران اکونومیست عزیز اکبریان امروز با حضور در مراسم روز ملی صنعت و معدن با بیان اینکه سهم صنعت در تسهیلات بانکی کاهش یافته است اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که برای بخش تولید ایجاد شده، نیاز صنعت به نقدینگی افزایش یافته و این در حالی است که رشد نقدینگی کشور هیچ وقت به سمت تولید نرفته است.

ی توضیح داد: شاهد بروز برخی مشکلات بر صادرات بعضی کالاها هستیم به طوری که کالا برای صادرات تا لب مرز رفته ولی برمی‌گردد این مساله باعث می‌شود که تاجر خارجی دیگر به تولیدکننده ایرانی اعتماد نکند.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به کاهش 23 درصدی مواد اولیه مورد نیاز صنایع طی سال گذشته گفت: اگر دیر بجنبیم و مشکل تامین مواد اولیه ادامه داشته باشد، پایان امسال بسیاری از بنگاه‌های تولیدی باید تعطیل شوند.

اکبریان با اشاره به افزایش 65 درصدی هزینه‌های تولید گفت: هزینه مبادلات ارزی 15 درصد افزایش یافته است.

به گفته وی بی‌ثباتی نرخ ارز باعث کمبود عرضه کالا در کشور و افزایش قیمت‌ها خواهد بود و درنتیجه کاهش صادرات نیز اتفاق می‌افتد.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس همچنین با انتقاد از صدور برخی بخشنامه‌های بانک مرکزی گفت: آیا تولیدکنندگان از این بخشنامه‌ها سر در می‌آورند که دولت قرار است چه کاری برای صادرات انجام دهد؟ ما که چیزی نفهمیدیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور طی 10 سال گذشته به طور متوسط 2.2 درصد و رشد نقدینگی نیز 26 درصد بوده است افزود: وزیر امور خارجه صحبت‌هایی را درمورد شکست آمریکا در مواجهه با اقتصاد ایران مطرح کرد خوب است که ایشان بگوید سفارتخانه‌های ما چه کاری برای بهبود اقتصاد کشور انجام داده‌اند؟

اکبریان تاکید کرد:امروز مسئولیت بزرگ سفرا، رفع مشکلات اقتصادی فعالان اقتصاد کشور است.

وی همچنین بر لزوم جلوگیری از فعالیت جزیره‌ای تیم اقتصادی دولت تاکید کرد و گفت: ترامپ فعلا رئیس‌جمهور آمریکا است و ما هم باید دنبال یک برنامه پنج‌ساله در رابطه با تحریم‌ها باشیم و دنبال معجزه مذاکره نباشیم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه مدام از جنگ اقتصادی صحبت می‌شود اما گویا دولت هنوز این موضوع را جدی نگرفته گفت: منتظر یک معجزه در مذاکرات هستند در حالیکه خود رهبری تاکید کردند که منتظر معجزه‌ای نباشید.

وی با اشاره به اینکه مدام از جنگ اقتصادی صحبت می‌شود اما گویا دولت هنوز این موضوع را جدی نگرفته اظهار داشت: آقایان ما با کاهش مواد اولیه روبرو هستیم. سال گذشته مواد اولیه 23 درصد کاهش پیدا کرد و اگر این روند ادامه پیدا کند بسیاری از واحدهای تولیدی مجبور به تعطیلی خواهند بود چرا این موضوع را جدی نمی‌گیرید؟

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه هزینه‌های تولید نیز 65 درصد افزایش یافته است افزود: مدام صحبت می‌شود که ما تحریم‌ها را دور زده‌ایم، اما به روشنی نمی‌گویید چگونه مشغول دور زدن تحریم‌ها هستید. بی‌ثباتی نرخ ارز ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش داده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی و حتی خارجی تمایلی به سرمایه‌گذاری در کشور ما را ندارند و به سمت کشورهای ترکیه، عمان و عراق رفته‌اند. افزایش قیمت‌ها وکاهش حجم صادرات امروز واحدهای صنعتی را با مشکلات متعددی روبرو ساخته است.

اکبریان خطاب به مهمانان حاضر در مراسم روز ملی صنعت و معدن گفت: خود این آقایان که در حوزه صادرات فعالیت می‌کنند از بخشنامه‌های صادراتی مختلف بانک مرکزی سر در نمی آورند. به نظر می‌رسد بانک مرکزی باید با برگزاری جلسات مختلف سخنان صادرکنندگان را بشنود.

وی گفت: با این اوضاع هیچ وقت سرمایه به سمت تولید هدایت نخواهد شد. می‌گویند 27 درصد تسهیلات را به واحدهای صنعتی پرداخت کرده‌ایم در حالیکه واحدهای تولیدی به بیش از این درصدها در بخش تسهیلات نیازمندند. چرا پوز صنعتی می‌دهید اما جیب آفریقایی دارید؟

اکبریان با اشاره به اینکه جلسات مختلفی در حوزه اقتصاد مقاومتی در استان‌های مختلف برگزار شده است گفت: هنوز این جلسات به سرانجام نرسیده و فقط آقایان دور یک میز جمع می‌شوند و وقت می‌گذرانند. آقای ظریف در این مراسم حضور داشتند ای کاش می‌گفتند سفارتخانه‌ها در حوزه فعالیت‌های تولیدی چه اقداماتی را انجام داده‌اند؟ چرا تیم اقتصادی دولت جزیره‌ای عمل می‌کند؟

وی تاکید کرد: همه منتظر یک معجزه در مذاکرات هستند در حالیکه خود رهبری تاکید کردند که منتظر معجزه‌ای نباشید. باید یک برنامه 5 ساله بلند مدت برای رفع مشکلات پیش روی صنعتگران در شرایط تحریم تدوین شود. آقایان دنبال مذاکرات نباشید.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)