-->
خرداد
36 درصد معادن کشور به علت وجود مشکل در بخش فرآوری غیرفعالند

36 درصد معادن کشور به علت وجود مشکل در بخش فرآوری غیرفعالند


زمان مطالعه : 4 دقیقه

به گزارش معدن نیوز، نایب‌رئیس هیئت مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با بیان این مطلب، گفت: هم‌اکنون حدود 11 هزار معدن در کشور وجود دارد که متاسفانه از این تعداد بیش از 4000 معدن غیرفعال هستند در حالی که این امر به‌دلیل نبود ذخیره نیست بلکه علت اصلی آن وجود مشکل در بخش فرآوری است.

وی ادامه داد: تکمیل نشدن اکتشاف معدن یا مشکل در بخش فروش از دیگر چالش های معادن غیرفعال است.

وی خاطرنشان کرد: دولت برای فعال‌سازی آن دسته از معادنی که به‌رغم ظرفیت مناسب، غیرفعال هستند،‌ طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس را در دستور کار گذاشته است.

وی با بیان اینکه هر کدام از مواد معدنی در کشور می تواند به مثابه نفت باشد، گفت: هدف دولت از این طرح،‌ فعال کردن ظرفیت های تولیدی و اشتغال است.

برنا تاکید کرد: در حالی که 10 تا 11 درصد ذخایر کشور از نوع فلزی با ارزش افزوده بالا است اما حدود 36 تا 37 درصد از تولیدات معدنی به بخش فلزی اختصاص دارد و این امر بدین معناست که از ذخایر فلزی، بیشتر استفاده می‌کنیم به همین سبب باید برنامه های وسیعی در حوزه اکتشاف اجرایی کنیم.

به گفته وی، ‌دولت با کمک انجمن‌های تخصصی از جمله سنگ‌ آهن، مس و... اقدام به آسیب شناسی معادن غیرفعال کوچک، کرده تا بتوان راهکارهای لازم را به کار گرفت.

نایب‌رئیس هیئت مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تشریح کرد: شرکت تهیه و تولید به‌عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو نسبت به آسیب‌شناسی معادن کوچک‌مقیاس در استان‌های مختلف اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه در کشور ذخایر غیرفلزی بسیاری وجود دارد، خاطرنشان کرد: در این مسیر، با فعال‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان بازار مصرف مناسبی برای تولیدات معادن کوچک‌مقیاس ایجاد کرد.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)