-->
تیر
خودکفایی در الکترود گرافیتی با کمک فولاد مبارکه در سال جاری

خودکفایی در الکترود گرافیتی با کمک فولاد مبارکه در سال جاری


زمان مطالعه : 4 دقیقه

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه بخش معدن و صنایع معدنی سهمی 21 درصدی در صادرات کل کشور دارد، گفت: دو استراتژی توسعه و توانمندسازی در بخش معدن از سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است، از این رو ارتباط نزدیکی با تشکل ها و بخش خصوصی برقرار شده است، تا علاوه بر اینکه در راستای بومی‌سازی تولیدات ، قطعات و تجهیزات حرکت می‌کنیم در زمینه دانش و فناوری نیز به توانمندی لازم دست پیدا کنیم.

خداداد غریب پور با بیان اینکه ۹۸.۳ درصد از معادن ایران کوچک مقیاس است، افزود: از آنجایی که ۸۵ درصد سهم اشتغال معادن مربوط به معادن کوچک هستند که ۶۵ درصد تولید را به خود اختصاص داده‌اند، روش های تامین مالی با کمک بانک مرکزی و بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفته است.

اشتغال حداقل 1000 نفری

او با تاکید بر اینکه هدایت نقدینگی به سمت فعال‌سازی معادن و صنایع معدنی از برنامه های مهم امسال است، تصریح کرد: فعال سازی ۱۵۰ معدن کوچک با سهم اشتغال حداقل 1000 نفری از مهم‌ترین برنامه های است که در کنار فعال‌سازی و توسعه صادرات در اولویت قرار دارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه اکتشاف کشور تا دولت یازدهم ۲۷۰ هزار کیلومترمربع از مساحت کشور بوده است گفت: اکنون در دولت دوازدهم ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع فعالیت جدید اکتشافی در دستور کار قرار گرفته است که در مجموع به ظرفیت 600 هزار کیلومتر مربعی اکتشافات کشور نزدیک می شویم.

او با تاکید بر اینکه برنامه اکتشافات معدنی در سال جدید با همکاری کنسرسیوم های بخش خصوصی انجام خواهد شد، تصریح کرد: برای اجرای این برنامه تاکنون موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت اخذ شده است، پس از اجرای طرح های اکتشافی تعیین ذخایر و عیار مواد معدنی اجرا خواهد شد.

غریب پور با نگاهی به دیگر برنامه های اولویت دار کشور در بخش معدن تصریح کرد: در شرایطی که پروژه های نیمه تمام سرمایه برده‌اند و الان سرمایه اولیه آن ها خوابیده است در بلندمدت هزینه بازگشت سرمایه این واحدهای تولیدی چند برابر می‌شود، از این رو برای جلوگیری از غیراقتصادی شدن پروژه ها تکمیل و راه‌انداز آن‌ها در سال جدید در دستور کار قرار گرفته است.

بومی سازی حلقه فناورانه فولاد با کمک فولاد مبارکه

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در سال 98 حداقل 3.5 میلیارد دلار پروژه اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: این پروژه ها در بخش های مختلف از جمله انتقال آب از خلیج فارس به استان های مرکزی کشور برای تامین آب مورد نیاز معادن و صنایع معدنی اجرایی خواهد شد. همچنین با توجه به اینکه در بخش پودر آلومینا و الکترود گرافیتی تحریم هستیم، پروژه‌های از سوی مجتمع فولاد مبارکه در زمینه تولید الکترود گرافیتی اجرا خواهد شد.همچنین این شرکت در زمینه توسعه ای فولاد هرمزگان مشارکتی جدی خواهد داشت.

او با تاکید بر پروژه های سنگان نیز از دیگر برنامه های اولویت دار کشور است، تصریح کرد: بهره مندی از حداکثرذخایر معدنی برای ایجاد ارزش افزوده در راستای افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی از برنامه هایی است که در سال جاری مورد توجه قرار داد.

غریب پور تصریح کرد: ایراندر خال خاضر به دهمین کشور بزرگ تولیدکننده فولاد تبدیل شده، همچنین در زمینه تولید سنگ آهن، مس و آلومینیوم رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مواد اولیه مورد نیاز برای تولید الکترود گرافیتی ، کک سوزنی است که تولید با کیفیت بالای این محصول در انحصار کشور‌های معدودی است؛ از این رو برای بومی‌سازی الکترود گرافیتی، دست یابی به تولید کک سوزنی، اهمیت بالایی دارد که شرکت فولاد مبارکه در راستای بومی ساز آن قدم برداشته است، پیش از این معاونت فناوری ریاست جمهوری به منظور بومی سازی و توسعه دانش فنی و فرآیند تولید کک سوزنی و فرآوری خوراک آن فراخوانی با محور‌هایت گوگرد زدایی از روغن های آروماتیکی سنگین، جداسازی ذرات QI از قیر قطران زغال‌سنگ، فرایند تولید کک اسفنجی و کک سوزنی، و تولید کک سوزنی با استفاده از خوراک‌هایی که نیاز به کاهش گوگرد و ذرات جامد ندارند را انجام داده است.

فولاد مبارکه، در پروژه کنسانتره سازی سنگان مشارکت دارد و استراتژی که از ابتدای سال برای خود تعریف کرده و حمایت هایی در افزایش تولید داشته است، تا جایی که علاوه بر افزایش ظرفیت واحدهای قدیمی، در راه‌اندازی بزرگ‌ترین پروژه کنسانتره سازی کشور به ظرفیت ۵ میلیون تن حداکثر اقدام لازم را بکار گیرد تا زودتر وارد فرایند تولید شود. پیش از این شرکت فولاد مبارکه در سال 96 واحد گندله سازی را با سرمایه گذاری هزار میلیارد تومان محقق کرد که برای اجرای آن ۲۰۰ میلیارد تومان در حوزه زیرساخت‌های آن نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

منبع: خبرگزاری موج

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)