-->
تیر
 باید از فرصت روابط تجاری و اقتصادی با سوریه استفاده کنیم

باید از فرصت روابط تجاری و اقتصادی با سوریه استفاده کنیم


زمان مطالعه : 4 دقیقه

کیوان کاشفی رییس اتاق ایران و سوریه  در گفت وگو با ایران اکونومیست با بیان مطلب فوق افزود: حدود 8 ماه است که کشور سوریه در آرامش نسبی قرار گرفته است. تبادلات تجاری ایران وسوریه حتی قبل از جنگ با داعش در بهترین حالت خود بیش از 300 میلیون دلار بوده است. خیلی ها کشور سوریه را با عراق مقایسه می کنند در صورتی که اقتصاد سوریه با عراق کاملا متفاوت است. عراق پولی که دارد را سوریه ندارد چرا که عراق فروشنده نفت در اوپک است .
وی ادامه داد:همچنین سوریه حتی قبل از جنگ با داعش هم کشوری تولیدی بود که منسوجات ودارو به کشورهای عربی صادر می کرد.


به گفته وی سوریه قبل از جنگ در بازار عراق بود واقتصاد پویایی داشت که این اقتصاد را با وجود جنگ هنوز حفظ کرده است. ایران بعد از جنگ سوریه و رسیدن آن به آرامش هیاتهای مختلفی را به این کشور اعزام کرد .حتی کمیته اقتصادی مشخصی برای حضور در سوریه تشکیل دادیم وبه تمام دستگاهها نیز اعلام کردیم و حتی برای اولین بار اتاق بازرگانی ایران ساختمانی را در سوریه خریداری کرده تا مرکز تجارت ایرانیان در سوریه باشد و تا چندماه آینده راه اندازی می شود تا شرکتهای ایرانی در آنجا مستقر شوند .ما در سفر خود با آقای جهانگیری به سوریه تفاهمنامه های کلی امضا کردیم تا در بخشهای مختلف از جمله بانکی فعالیت کنیم.


کاشفی ادامه داد: دو مشکل عمده بر سر این راه وجود دارد. یکی بحث ترانزیت زمینی کالا به سوریه است که دچار مشکل است.یعنی از طریق عراق 1700 کیلومتر از تهران به بغداد مسیر است بعد در بندر لاذقیه از طریق کشتیرانی که هزینه آن 4500 دلار است که اگر راه زمینی باز شود هزینه ها به 1500تا 2000 دلار خواهد رسید. در صورت راه انداز ی مسیر زمینی صادرات به خصوص در بخش ساختمانی توجیه پیدا می کند .
به اعتقاد  وی در حال حاضر سوریه به خاطر حمایت از تولیداتش واردات سیمان سفید را ممنوع کرده و در بخش
فولاد واردات قطعات آهنی رانیز ممنوع کرده و تنها پذیرای شمش است.


وی خاطر نشان کرد: در بازسازی سوریه فضا برای کار ایران زیاد است که باید مشکلاتش را رفع کرد.مشکل دوم بحث مالی است که تبادل صرافی و بانکی ما در این امر ضعیف است که امیدواریم با راه اندازی بانک ایران وسوریه این معضل هم رفع شود.
رییس اتاق ایران و سوریه  افزود:ما امسال دو نمایشگاه در سوریه شرکت کردیم که حدود 120 شرکت از ایران در آن حضور یافتند که سال گذشته تنها 20 شرکت ایرانی در نمایشگاه این کشور شرکت کردند که این مساله رشد حضور ایران را در سوریه نشان می دهد.


وی گفت : ما به دولت پیشنهاد می دهیم که به سازمان توسعه تجارت در امر تسهیلات دهی کمک کند. ما یک قرارداد تعرفه ای آزاد غیر از 88 قلم کالا داشتیم با سوریه که هیچ وقت اجرایی نشد .این تعرفه باید در گمرکات دو کشور عملیاتی شود که در گمرک ایران به خاطر عدم راهکار سازمان توسعه تجارت عملیاتی نشده است. این توافقنامه می تواند صادرات ما را به سوریه تا یک میلیون دلار افزایش دهد.


به اعتقاد وی از آنجایی که ما ارتباطات سیاسی قوی با سوریه داریم پیشنهاد می دهیم یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری برای فاز اول در سوریه راه بیاندازیم تا تمام شرکتهای سدسازی و نیروگاهها و... از این خط اعتباری استفاده کنند.یعنی دولت ایران با ایجاد این خط اعتباری پول را به پیمانکار ایرانی بدهد تا با شتاب طرحهای ایرانی ها، ظرف سه سال این پول را به دولت برگردانند.

وی تصریح کرد: بانک توسعه صادرات می تواند بانک عامل باشد تا ما بتوانیم بازار هدف سوریه را در دست بگیریم. طبیعی است که در شرایط آرامش سوریه بازار رقابت هم شکل می گیرد و کشورهای دیگر مانند عربستان یا ترکیه هم در تلاش برای به دست آوردن این بازار هستند اما خیلی هم از ما جلوتر نیستند.ما می توانیم با تلاش خود از فرصت روابط تجاری واقتصادی با سوریه استفاده کنیم و این بازار را در دست بگیریم.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)