-->
فروردین
 صادرات ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن سیمان و کلینکر در سال ۹۸

صادرات ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن سیمان و کلینکر در سال ۹۸


زمان مطالعه : 4 دقیقه

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان گفت: در ۶ ماه اول سال ۹۸، ۶ میلیون و ۶۴۳ هزار تن سیمان و کلینکر صادر شده است.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به صادرات سیمان و ارز آوری این کالا گفت: در ۶ ماه اول سال ۹۸ میزان صادرات کلینکر ۳ میلیون و ۷۸۵ هزار تن و میزان صادرات سیمان ۲ میلیون و ۸۵۸ هزار تن بوده که در مجموع ۶ میلیون و ۶۴۳ هزار تن سیمان و کلینکر صادر شده است.

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به اینکه وارداتی در حوزه سیمان نداریم، گفت: کشور مشکلی در تهیه سیمان ندارد و می‌ توانیم به خوبی این محصول را تولید و حتی صادر کنیم. تولید سیمان در ۵ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۸ درصد افزایش داشته است و برای کشور منفعت های زیادی دارد.

او با اشاره به مشکلات حوزه سیمان بیان کرد: حمل و نقل یکی از اصلی‌ترین مشکلات در زمینه سیمان است. مدتی است که کرایه حمل و نقل داخلی و دریایی افزایش یافته و منجر به بروز مشکلاتی شده است؛ این امر رقابت بین کشورهای صادرکننده سیمان را نیز از بین برده است.

شیخان افزود: به دلیل اینکه سیمان یک کالای حجیم و کم ارزش است دولت برای حمل دریایی باید یک سوبسیدی به جابه جایی سیمان اختصاس دهد. سیمان، یک کالای تجاری نیست، در حقیقت سیمان در حوزه داخلی هم باید مانند کالایی سرمایه ای در نظر گرفته شود و حمل ویژه‌ای برای آن در نظر گرفت.

شیخان با اشاره به ارز آوری صادرات سیمان، گفت: به ازای هر تن صادرات سیمان تقریبا حدود ۳۰ دلار و کلینکر حدود ۱۸ دلار ارزآوری دارد و ممکن است این رقم بیشتر هم شود که بستگی به این دارد از کدام مرز صادر شود.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)