-->
مرداد
تولید افزون بر ۴۵ درصد نیاز مفتول مسی کشور در گیلان

تولید افزون بر ۴۵ درصد نیاز مفتول مسی کشور در گیلان


زمان مطالعه : 4 دقیقه

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در کمیته هم اندیشی جهش تولید استان گیلان بر پویایی ظرفیت های ایجاد شده در حوزه صنعت تاکید کرد و گفت: هم اکنون در بسیاری از صنایع نظیر سلولزی، فولاد و همچنین صنعت غذایی گیلان به عنوان قطب شناخته می شود و حتی بیش از 45 درصد نیاز مفتول های مسی کشور توسط یک واحد صنعتی مدرن در گیلان تامین می شود.

به گزارش شاتا،فرهاد دلق پوش توان تولید واحد صنعتی گیلراد تولید کننده انواع مفتول های مسی گیلان را بیش از ۱۵۰ هزار تن در سال برشمرد و عنوان کرد: با این ظرفیت عظیم ایجاد شده در حال حاضر شرکت مذکور با تولید بیش از 52هزارتن در سال گذشته توانسته است حدود نیمی از نیازهای کشور در زمینه مفتول مسی را پوشش دهد.

وی بر توانمندسازی ظرفیتهای خالی تولید تاکید کرد و تصریح کرد: این واحد صنعتی برای تنوع تولیدات خود اقدام به راه اندازی طرحهای توسعه در سه فاز در سال های اخیر نموده است که فاز سوم این واحد با افزایش 15 درصدی تولید در پایان نیمه اول امسال به چرخه تولید گیلان اضافه خواهد شد.

دلق پوش میزان سرمایه گذاری ارزی این واحد را تاکنون 20 میلیون یورو و نیز 1500میلیارد ریال اعلام کرد و ادامه داد: قطعا میزان سرمایه گذاری و اشتغال آن در فاز سوم توسعه افزایش خواهد داشت و درحالت فعلی علیرغم بکارگیری تکنولوژی مدرن، حدود 200نفر برای جوانان گیلانی اشتغال ایجاد نموده است.

رییس سازمان صمت گیلان روش تولید مفتول مسی در گیلان را ریخته گری پیوسته دانست و گفت: این واحد مصداق کامل نهضت ساخت داخل بمنظور رهایی از واردات است که برای تولید انواع مفتول 8 میلی متری با کیفیت و خلوص 99.96 درصد اقدام نموده و به راحتی قابل استفاده در مصارف الکتریکی است.

وی ضمن تشکر از عزم راسخ بخش خصوصی در سال جهش تولید، خاطر نشان کرد: خوشبختانه با توجه به توان داخلی ایجاد شده و ظرفیت ماشین آلات این واحد صنعتی، نیازی به واردات این کالا به کشور نیست و درواقع عرضه بر تقاضا سبقت گرفته است و از طرفی با تعرفه بالای گمرکی وضع شده و هزینه حمل ونقل، واردات این محصول صرفه اقتصادی ندارد.

گفتنی است عمده استفاده مفتول مسی در مصارف الکتریکی است؛ در تولید سیم وکابل مسی، مفتول 8 میلی‌متری بر اساس نوع کابل به مقاطع ریزتر تبدیل شده و سپس به‌صورت مفتول و یا تابیده شده با روکش یا عایق پوشش داده می‌شود، در تولید ترانسفورماتور یا سیم‌لاکی نیز مس به صورت تخت یا گرد همراه لاک استفاده می‌شود. میزان ناچیزی ار مفتول مسی نیز در صنایع بسته‌بندی مصرف می‌شود.

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)