-->
خرداد
توقف صادرات مس صحت ندارد

توقف صادرات مس صحت ندارد


زمان مطالعه : 4 دقیقه

خبرنگار ماین نیوز با محمدرضا بنی‌اسدی‌راد مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:

درباره آخرین وضعیت شرکت ملی صنایع مس ایران در نیمه نخست سال جاری در حوزه‌های مختلف توضیح دهید.

شرکت ملی صنایع مس ایران در شش‌ماهه نخست سال جاری وضعیت بسیار مناسب داشت. در تولید بالای 10 درصد برنامه در همه زمینه‌ها هستیم. هدف‌گذاری شده است تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن نیاز بازار داخلی را تأمین کنیم و هیچ نگرانی در بازار داخلی ایجاد نشود و مازاد بر نیاز بازار داخل را صادر می‌کنیم. تاکنون نیز در سال جاری این هدف محقق شده است؛ یعنی ابتدا قرار بود از کل تولید شرکت مس 60درصد به بازار داخلی و 40درصد به صادرات اختصاص یابد که این نسبت تاکنون رعایت شده است. برای نیمه دوم امسال یک پکیج صادراتی داریم و همچنین به‌صورت هفتگی 3000 تن کاتد را به همراه 1000 تن مفتول به بازار داخلی تزریق می‌کنیم.

بنابراین خبری که اخیراً منتشر شد مبنی بر توقف صادرات مس صحت ندارد.

به‌هیچ‌عنوان این خبر صحت ندارد و صادرات شرکت مس متوقف نشده است. صرفاً محصولات جانبی را صادر نخواهیم کرد و فقط به بازار داخلی عرضه می‌کنیم. در نیمه نخست امسال حدود 115 هزار تن تولید کاتد داشتیم که در پایان سال امیدواریم تولید کاتد به حدود 230 هزار تن برسد. از این رقم حدود 140 هزار تن کاتد به همراه مفتول به بازار داخلی عرضه خواهد شد و مابقی به صادرات اختصاص خواهد یافت. تاکنون نیز در سال جاری حدود 40 هزار تن کاتد صادر کرده‌ایم. با وجودی که باید برای تأمین نیاز بازار داخلی حدود 105 هزار تن عرضه داشته باشیم اما ما این رقم را 125 هزار تن تعیین کردیم که جای هیچ‌گونه نگرانی وجود نداشته باشد. در زمینه صادرات هم هیچ مشکلی نداریم.

عمده صادرات شرکت مس به کدام بازارها انجام می‌شود؟

ترکیه، اروپا و چین. باید بگویم که تحریم هیچ تأثیر و مشکلی برای صادرات ایجاد نکرده است. فرق تحریم‌های جدید با تحریم‌های قبلی این است که تحریم‌های قبلی تحریم‌های سازمان ملل بودند؛ اما تحریم‌های جدید تحریم‌ آمریکا هستند و بنابراین مسیر اتحادیه اروپا و سایر کشورها باز است. راه‌های مختلفی برای صادرات وجود دارد و اگر هم بسته حمایتی اروپا مطرح شود اوضاع بهتر هم خواهد شد. هیچ نگرانی از بابت صادرات نداریم و وضعیت تولید، معادن و پیمانکاران هم بسیار مطلوب است. سال قبل حدود 296 هزار تن مس محتوی تولید داشتیم که این رقم امسال به 310 تا 315 هزار تن خواهد رسید.

وضعیت همکاری شرکت مس با شرکت اتوتک به کجا رسید؟

خوشبختانه همه تجهیزات اصلی سفارش داده شده به اتوتک برای احداث دو کارخانه اسید سولفوریک به ایران آمده است. تا دو ماه دیگر هم کار تمام و نصب انجام خواهد شد. این دو کارخانه هر یک به ظرفیت 600 هزار تن یکی در سرچشمه و دیگری در خاتون‌آباد در حال احداث هستند. کارخانه اسید سرچشمه تا پایان آذرماه راه‌اندازی و در دی‌ماه وارد مدار می‌شود. در مورد پروژه خاتون‌آباد در سال جدید قرار است ظرفیت ذوب آن از 80 به 120 هزار تن افزایش یابد و تجهیزات آن‌هم تأمین شده است. به همین علت حدود چندماه ابتدایی سال توقف وجود خواهد داشت؛ بنابراین با این اوصاف فرصت کافی برای راه‌اندازی کارخانه اسید خاتون‌آباد خواهیم داشت و پیشرفت این کارخانه هم هم‌اکنون بالغ بر 76 درصد است و در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مشکل پروژه فلش برطرف شد؟

فلش در حال حاضر با راندمان 93 درصد در حال کار است، یعنی از 68 درصد در زمان شروع به 93 درصد رسیده است. همه مشکلات آن حل شده است. کارخانه اسید راه بیفتد با ظرفیت بالاتر می‌تواند کار کند.

وضعیت طرح‌های توسعه‌ای دیگر؟

کار در معدن دره آلو به نیمه راه رسیده است و تا پایان سال آینده وارد مدار تولید خواهد شد. با راه‌اندازی این طرح 100 هزار تن کنسانتره تولید خواهد شد که حدود 25 هزار تن کاتد می‌توان از این محل تأمین کرد. در نیمه نخست امسال بیش از 700میلیارد تومان در طرح‌های توسعه‌ای هزینه کردیم و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا آخر سال به بیش از 1400 میلیارد تومان برسد. در شرکت مس آینده بسیار عالی داریم. تحریم‌ها تأثیر خاصی روی دسترسی ما به تکنولوژی نخواهد گذاشت. تجهیزات موردنیاز طرح‌های توسعه وارد شده است و تنها بخش ساخت در ایران باقی مانده است. برای مقابله با تحریم‌ها تولید با تمام توان، توسعه پرقدرت و بومی‌سازی هرچه بیشتر را در دستورکار قرار داده‌ایم.

متولی بومی‌سازی در چارت جدید شرکت مشخص شده است و به سمت داخلی‌سازی و بومی‌سازی و استفاده از شرکت‌های دانش بنیان خواهیم رفت. به شرکت خدمات بازرگانی که در سال 800 میلیارد تومان قطعه می‌خرد و همچنین مجتمع‌ها بخشنامه بومی‌سازی ابلاغ شده است. در زمینه مواد شیمیایی که از خارج خرید می‌کنیم هم تفاهم‌نامه‌ای به‌منظور داخلی سازی این مواد امضا شده است. سالانه حدود 12 میلیون یورو از خارج مواد شیمیایی موردنیاز را خریداری می‌کنیم که اگر بتوانیم آنها را داخلی سازی کنیم اتفاق مهمی خواهد بود.

وضعیت حمل‌ونقل مواد معدنی در شرکت چطور است؟

طی چهار سال آینده حمل‌ونقل خاک در شرکت از حدود 200 میلیون تن به دو برابر خواهد رسید، بنابراین به ماشین‌آلات بیشتری نیاز خواهیم داشت. در همین راستا هم قرار است یک مجموعه ماشین‌سازی را در منطقه احداث کنیم.

پروژه انتقال آب خلیج‌فارس به کجا رسید؟

پایدار کردن آب در صنعت مس بسیار مهم است. برای اینکه بتوانیم آب موردنیاز طرح‌های توسعه را با روند فعلی خشک‌سالی تأمین کنیم، بهترین کار احداث خط انتقال آب خلیج‌فارس به سرچشمه بود که سهم ما از این پروژه 40 میلیون مترمکعب است. البته 30 درصد هزینه‌های پروژه هم بر عهده شرکت مس است. پیش‌بینی ما این است که تا پایان 98 آب به گل‌گهر سیرجان برسد و در سال 99 هم آب به سرچشمه برسد. در زمینه تأمین منابع مالی موردنیاز این پروژه مشکلاتی وجود داشت که قرار است پیش‌خرید آب از آنها داشته باشیم تا در تأمین منابع مالی کمک کنیم چراکه فاینانس‌های این پروژه هم مشکل‌دار شده است. اینکه آب پایدار در سال 1399 به ما برسد قطعی است. در آذربایجان هم هم‌اکنون از سد اهر آب‌ گرفته می‌شود. سد حاجی لر چای هم اگر آبگیری شود، از این سد تا کارخانه سونگون 46 کیلومتر خط است که با دو ایستگاه پمپاژ آب منتقل خواهد شد. تا پایان امسال این پروژه انتقال آب هم وارد مدار خواهد شد. اگر این سد آبگیری شود حدود 10 میلیون مترمعکب ظرفیت خواهد شد و بنابراین برای سال آینده نگرانی ما از بابت تأمین آب پایدار موردنیاز صنعت مس برطرف می‌شود. با وجود سد اهر و سد حاجی لر چای حتی امکان اجرای کنسانتره شماره 3 سونگون هم وجود دارد که در حال برنامه‌ریزی برای آن هستیم.

استقلال شرکت‌های زیرمجموعه شرکت به کجا رسید؟

طرح تبدیل شرکت ملی صنایع مس ایران به هلدینگ مس و تبدیل شدن دو شرکت کرمان و یک شرکت آذربایجان به شرکت‌های مستقل را به بورس بردیم و در صورت موافقت در سال آینده عملیاتی خواهد شد. هلدینگ مس عملاً فقط سهامداری خواهد کرد و سه شرکت عملیاتی نیز خواهد داشت.


گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ
(پیام رسان ایتا)