:03155505187 :info[@]mashinsazi.com

بازگشت بازار با رشد دلار نیمایی؟

ماشین سازی هادی،Machinery Hadi، industrial، پودر های معدنی، میکرونیزه، آسیاب گوگرد، صنعتی، صنعت ایران، ماشین سازی در ایران، آسیاب ریموند،  آسیاب گوگرد صنعتی، خط آهک هیدراته، GCC،PCC، خط خردایش، خط جیگ آبی، برج پاشش، خط تولید گچ،  سیستم انتقال مواد، الواتور های تسمه ای، زنجیری، مارپیچ،نوار حلزونی،نوار نقاله،فن سانترفیوژ،گواهی بالانس،کیسه پر کن،توزین مکانیکی،دیجیتال،تلرانس،غبارگیر خشک،Bag filter، بگ فیلتر، خیس، غبارگیر آبی، برج پاشش، تاییدیه محیط زیست، سیکلون،ذرات،غبار،آلودگی،محیط زیست،فیدر،سرتاسی،لغزشی،روتاری والو، تغذیه،خط بالمیل،سپراتور،raymond، کلوخه، پودر،بسته بندی، غربال،اتوماتیک، متضمن، منظم،روغن و برق،کانی،بنتونیت،باریت،جیلسونایت،گیلسونایت،سلیگافلور، الوژیت، منگنز،هماتیت، مگنت،هایدنس،کربنات،لایمستون،hopper،fan Raymond،cyclone،bag filter،screw،bucket elevator،bag packing division،connection pipe،چینی،گارانتی،جیگ،jigging،مکانیزم،جدایش،نوسان، باردهی،نحوه تخلیه،سرریز،ته ریز،کارایی،عملیات،کنترل سیستم،سرند،نگهداری،ماده معدنی، مخزن،hutch،نوسان،مکانیزم، پیستون،دیافراگم، هوای فشرده،حرکت موجی،تنظیم جریان،خوراک دهی،bendelari،کانی سنگین،عیارسازی،رسوبات آبرفتی،آسیاب آهک،lime mill،پخت آهک،روش سنتی،کوره های ابرهات، فرهاکس،دوار، هیدراته، هیدراتور،گرمازا،سپراتور،هوایی،آسیاب مرتز،دوار، پیش گرمکن،بسترسیال،گاز،مایع،جامد، فن، fan فن ، سانترفیوژ،دینامیک، سیال،بی صدا بودن،silent،تهویه مطبوع،سطح مقطع،توزیع هوا،پاسکال،دبی،یاتاقان،sn،واسکازین،غبارگیر خشک،صنایع،کاشی،چینی،سیمان،فولاد، هودها،غبارخیز،شناور،سیال،فشار منفی،محفظه اصلی،اتاق کثیف،الیاف،تمیزکاری،شیر های برقی،ونتوری،موج ضربه،اگزوز، مایعات،پاک کننده،راندمان،جداسازی،رطوبت زن،اسکرابر، scrubber،سیکلون،cyclone،کم اصطحلاک ترین،متحرک سازی،هلیکال،سپراتور، کلاسیفایر،separator،دانه بندی،آلپین،سیکل هوایی،handling،نوار نقاله، belt conveyors،لاستیکی،زنجیری،رولیکی،الواتور، elvator+ پودر های دانه ایی،کلوخه ای،لوله ای،مارپیچ،فیدر،FEEDER،خط خردایش،تغذیه کل،استهلاک،سرتاسی،روتاری والو، شاتونی،نواری،تغذیه،ویبراتور،VIBRATOR،موتوژن، سیلو، هاپر، مخزن،تخلیه روانتر،آستری،لاینر،پیچ،جامبوپرکن،FILL JUMBO،بیگ بگ،جک، پنوماتیک،سکوی توزیع،موتد،گردوخاک،کیسه پرکن،BAG PACKING DIVISION، مکانیکی،دیجیتال،تلرانس،کارخانجات،پودر،معدن، معادن باریت، معادن فلدسپات،معادن بنتونیت،معادن آهک،معادن فیروزه، معادن آهن،تک شیره،دو شیره،چهارشیره،توزین و دسته بندی، اتوماتیک، مکانیزه، ریزش بار،شرکت قند،کم انرژی ترین،استهلاک پایین، سهولت،تعمیر،نگهداری،آسیاب گوگرد،SULFER MILL، فضای کم،ظرفیت بالا،گاز اکسیژن،تزریق گاز،سوخت کک،جداره،کشاورزی،تبدیل کلوخه،پودر،دانه بندی،خط خردایش ، مس

بازگشت بازار با رشد دلار نیمایی؟

1397/09/12 1589

در هر حال رخداد مهمی که در نهایت بر بازار پلیمرها اثر می‌گذارد رشدقیمت‌های پایه در بورس کالاست که ناخودآگاه قیمت‌های پیشنهادی در بورس را افزایش می‌دهد. این داده با یک فاز تأخیر یا به‌صورت تأثیرگذاری جو روانی بر رفتار معامله‌گران، بر بازار آزاد هم مؤثر خواهد بود و می‌توان گفت که یک جو افزایشی جدید به این بازار تزریق شده است. البته همین داده هم قطعی نیست زیرا در معاملات روز گذشته در بازار آزاد و مخصوصا در قیمت‌های پیشنهادی شاهد افت نرخ در بازار داخلی بودیم که نشان می‌دهد رخدادهای دیگری به‌جز داده‌های رسمی در بورس کالا هم برای بازار مهم است و شاید داده‌های جانبی در بازارهاست که در نهایت برای قیمت‌ها تعیین‌تکلیف می‌کند.

چهره بازار به‌شدت چندگانه است و می‌توان بازار را در دو فاز مختلف مورد بررسی قرار داد یعنی اول شرایط عرضه را مدنظر قرار داد و سپس رخدادهای بخش تقاضا را بررسی کرد. در فاز عرضه شاهد کاهش جدی عرضه‌ پلیمرها در بورس کالا هستیم که در آمارهای رسمی هم قابل‌مشاهده است. به‌عنوان یک نمونه اگر هفته‌ پایانی مردادماه که با توقف معاملات پتروشیمی در بورس کالا همراه بود را در نظر نگیریم و با نادیده گرفتن روزهای ابتدایی سال تا قبل از ۱۳ فروردین؛ حجم عرضه هفته پیش در کمترین سطوح از سال ۹۵ تاکنون قرار داشته که باز‌هم در آن دوران در فاز اورهال برخی از واحدهای مهم پتروشیمی بودیم. این شرایط خود به معنی روزهایی بسیار دشوار برای بازار پلیمرهاست ولی حجم رشد قیمت‌ها به نسبت کاهش عرضه تقریبا هیچ است. این در حالی است که شاید شرکت‌های پتروشیمی مهم با تولیدات مهم‌تر و جذاب در این بازار وارد فاز اورهال شده‌اند یعنی پتانسیل فوران آتش‌فشان رشد قیمت‌ها به‌صورت کلی وجود داشت ولی شاهد این رخداد نیستیم. البته هنوز هم برخی از گریدها در بازار آزاد قیمت‌های بالایی دارد و همین نرخ بالا موجب می‌شود تا نوسان قیمتی چندانی به ثبت نرسیده و خریدار هم میل چندانی به خرید از خود نشان ندهد.

در کنار این فاز اما هنوز هم اکثر شرکت‌های پتروشیمی در حال تولید هستند و عرضه‌های منظم آنها در بورس کالا ادامه دارد و حتی رخدادهای پیش‌بینی‌نشده فنی هم نتوانسته است تغییری در حجم عرضه آنها به‌صورت گسترده ایجاد کند. در این حوزه مهم تداوم عرضه‌های گسترده به معنی تغذیه کافی بازار است و اهالی بازار اعتماد دارند که اگر قیمت‌ها در بازار داخلی افزایش جدی داشت باز‌هم در بورس کالا پتانسیل خرید وجود دارد. با توجه به این وضعیت تکانه‌های بزرگ عرضه را برای اغلب گریدهای رایج شاهد نیستیم و البته هر روز به زمان پایان اورهال واحدهای تولیدی نزدیک می‌شویم. در هر حال می‌توان گفت که اواخر آذرماه زمان پایان اورهال واحدهای پتروشیمی است و در همین زمان انتظار داریم تا حجم عرضه‌ها تقویت شود. از سوی دیگر در روزهای اخیر شاهد هستیم که برخی از پتروشیمی‌ها که در فاز تعمیر و نگهداری قرار دارند عرضه سلف را به تابلو آورده‌اند یعنی امکان دارد عرضه‌های نقدی با کمی تاخیر صورت پذیرد. با توجه به این موارد اگرچه حجم عرضه‌ها پتانسیل رشد نرخ را برای یک گروه کالایی خاص در‌بر‌دارد ولی در کل بازار می‌توان انتظار داشت که تغییرات عمیقی رخ نداده و گریدهای مرسوم بازار با روال عادی عرضه‌ها همراه شود. این مطلب به این معنی است که بازار بیش از نوسان حجم عرضه‌ها، باید به نوسان قیمت‌های پایه توجه ‌کند.

در فاز تقاضا اما شرایط متفاوت است؛ اگرچه با کاهش حجم عرضه‌ها در بورس کالا مخصوصا کاهش تنوع عرضه پلیمرها؛ فضای کمتری برای خودنمایی و ثبت تقاضا ایجاد می‌شود ولی در نهایت پس از آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا و  نبود سقف مجاز رشد قیمتی، جذابیت چندانی برای تجمیع و هجوم تقاضا را شاهد نیستیم. از سوی دیگر برای سومین هفته پیاپی شاهد بودیم که تقاضا کمتر از عرضه‌ها در بورس کالا به ثبت رسید که یک رخداد به‌شدت کم‌سابقه در تاریخ معاملات پلیمرها در بورس کالا بود. به‌عنوان مثال به‌جز روزهای ابتدایی سال ۹۶ و روزهای پایانی سال ۹۵، این رخداد در ماه‌های اخیر تجربه نشده بود یعنی وضعیت چند هفته اخیر برای اولین‌بار در ۷ فصل گذشته رخ داده است. این در حالی است که روزهای پایانی سال یا روزهای ابتدایی سال زمان چندان جذابی برای معاملات در بورس کالا نیست و ضعف جدی تقاضا و رشد عرضه‌ها منطقی به‌نظر می‌رسد. این وضعیت به آن معنی است که پس از سال ۹۴ که یکی از عمیق‌ترین دوره‌های رکود در بازار پلیمرها بود؛ تاکنون این وضعیت رخنمایی مشهودی نداشته است و می‌توان گفت که در آغاز رکودی کم‌سابقه هستیم.

این مطلب را در گزارش‌های پیشین هم مورد بررسی قرار داده‌ بودیم ولی داده‌های قیمتی موجود در کنار رشد قیمت‌های پایه در بورس کالا و بالعکس کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد به معنی وجود شواهدی متقن از وقوع این فاز در تولید صنایع تکمیلی است. رشد دسته‌جمعی قیمت‌ها در تمامی بازارها مخصوصا محصولات نهایی و ملزومات خانوار موجب شده مصرف محصولات پلاستیکی یا مصنوعات پلیمری کاهش یابد و البته در کنار آن شاهد کاهش جذابیت‌های صادراتی هستیم. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که سفارش‌های تولید کاهش یافته آن‌هم در شرایطی که قیمت‌ها به‌صورت متوسط نزدیک یا بیش از دو برابر نرخ‌های سال گذشته است. البته کاهش قیمت‌های جهانی هم به لطف افزایش قیمت دلار در سامانه نیما موجب شده تا تأثیرگذاری مشهودی نداشته باشد؛ یعنی به رغم کاهش نرخ‌های بین‌المللی و قیمت‌های صادراتی، قیمت‌های پایه در بورس کالا افزایشی شده است. تجمیع دو داده فوق یعنی بررسی شرایط عرضه و تقاضا نشان می‌دهد که حتی به‌رغم کاهش عرضه برخی از واحدهای تولیدی در کنار استمرار عرضه بخش دیگری از بازار، باز هم افت قیمت‌ها را شاهد هستیم که خبر از رکود عمیق تقاضا می‌دهد.

موارد فوق به این معنی است که بازار باید منتظر تداوم افت قیمت‌ها باشد ولی این ادعا نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد. این در حالی است که روزهای گذشته بازاری افزایشی را شاهد بودیم و حتی ۱۰ روز پیاپی رشد قیمت‌ها به ثبت رسید. اگر شرایط قبل از رشد نرخ را به یاد آوریم و تنها رسیدن به آن قیمت‌ها را هدف بازار برای جذب مشتری بیشتر به شمار آوریم، بازار پلیمرها هنوز هم پتانسیل افت نرخ دارد که متضاد با جریان غالب در بورس کالاست.

حجم معاملات در روزهای گذشته هم به شدت کاهش داشته و همین داده به معنی کاهش تزریق کالا از بورس به بازار است. اگر باز هم حجم معاملات پلیمرها کمتر از ۴۰ هزار تن در هفته جاری باشد به این معنی است که رکود موجود عمیق‌تر می‌شود. البته ضعف معاملات، پتانسیل رشد نرخ در بازار داخلی را تقویت می‌کند ولی در شرایط فعلی و با نظارتی شدن بازار کمتر کسی تمایل به واسطه‌گری بین بورس و بازار دارد آن هم در شرایطی که قطعیتی برای فروش در بازار آزاد در ضعف فعلی تقاضا و مخصوصا ضعفنقدینگی وجود ندارد. از سوی دیگر جذابیت فروش اعتباری هم کم‌رنگ شده و با توجه به قوانین جدید اغلب افراد ترجیح می‌دهند فروش اعتباری خود را مخصوصا برای مواد اولیه متوقف کنند. این موارد در نهایت چهره‌ای به شدت پیچیده از بازار ایجاد می‌کند ولی تا زمانی که تقاضای واقعی به بازار پلیمرها تزریق نشود نمی‌توان منتظر رشد قیمت‌های گسترده بود اما جرقه‌های پراکنده رشد نرخ محتمل است.

شاید ساده‌ترین خروجی رشد قیمت‌های پایه در بورس کالا افزایش نرخ در بازار داخلی باشد ولی هنوز هم موجودی انبارهای بسیاری از تجار به نسبت بالاست و ترجیح می‌دهند تا همین مواد اولیه را به فروش برسانند تا از برخی رخدادهای جانبی آن در امان بمانند. البته در بازارهای جهانی هم اگرچه شاهد چند جرقه رشد قیمتی بودیم ولی برای میان‌مدت باز هم میل به کاهش قیمت‌های جهانی را می‌توان مشاهده کرد و باز هم اگر دلار بعد از جرقه رشد قیمتی روز قبل وارد یک فاز کاهشی شود نگرانی از فروش و زیان را برجسته‌تر می‌سازد.دورنمای بازار را فقط تقاضا تعیین می‌کند و ویژگی‌های عرضه در فاز دوم قرار می‌گیرد. این شرایط به معنی آن است که باید بین رکود و رکود تورمی یکی را انتخاب کنیم ولی رشد قیمت‌ها در این شرایط مضر خواهد بود.

 


برچسب ها : ماشین سازی هادی machinery hadi industrial پودر های معدنی میکرونیزه آسیاب گوگرد صنعتی صنعت ایران ماشین سازی در ایران آسیاب ریموند آسیاب گوگرد صنعتی خط آهک هیدراته gcc pcc خط خردایش خط جیگ آبی برج پاشش خط تولید گچ سیستم انتقال مواد الواتور های تسمه ای زنجیری مارپیچ نوار حلزونی نوار نقاله فن سانترفیوژ گواهی بالانس کیسه پر کن توزین مکانیکی دیجیتال تلرانس غبارگیر خشک bag filter بگ فیلتر خیس غبارگیر آبی برج پاشش تاییدیه محیط زیست سیکلون ذرات غبار آلودگی محیط زیست فیدر سرتاسی لغزشی روتاری والو تغذیه خط بالمیل سپراتور raymond کلوخه پودر بسته بندی غربال اتوماتیک متضمن منظم روغن و برق کانی بنتونیت باریت جیلسونایت گیلسونایت سلیگافلور الوژیت منگنز هماتیت مگنت هایدنس کربنات لایمستون hopper fan raymond cyclone bag filter screw bucket elevator bag packing division connection pipe چینی گارانتی جیگ jigging مکانیزم جدایش نوسان باردهی نحوه تخلیه سرریز ته ریز کارایی عملیات کنترل سیستم سرند نگهداری ماده معدنی مخزن hutch نوسان مکانیزم پیستون دیافراگم هوای فشرده حرکت موجی تنظیم جریان خوراک دهی bendelari کانی سنگین عیارسازی رسوبات آبرفتی آسیاب آهک lime mill پخت آهک روش سنتی کوره های ابرهات فرهاکس دوار هیدراته هیدراتور گرمازا سپراتور هوایی آسیاب مرتز دوار پیش گرمکن بسترسیال گاز مایع جامد فن fan فن سانترفیوژ دینامیک سیال بی صدا بودن silent تهویه مطبوع سطح مقطع توزیع هوا پاسکال دبی یاتاقان sn واسکازین غبارگیر خشک صنایع کاشی چینی سیمان فولاد هودها غبارخیز شناور سیال فشار منفی محفظه اصلی اتاق کثیف الیاف تمیزکاری شیر های برقی ونتوری موج ضربه اگزوز مایعات پاک کننده راندمان جداسازی رطوبت زن اسکرابر scrubber سیکلون cyclone کم اصطحلاک ترین متحرک سازی هلیکال سپراتور کلاسیفایر separator دانه بندی آلپین سیکل هوایی handling نوار نقاله belt conveyors لاستیکی زنجیری رولیکی الواتور elvator پودر های دانه ایی کلوخه ای لوله ای مارپیچ فیدر feeder خط خردایش تغذیه کل استهلاک سرتاسی روتاری والو شاتونی نواری تغذیه ویبراتور vibrator موتوژن سیلو هاپر مخزن تخلیه روانتر آستری لاینر پیچ جامبوپرکن fill jumbo بیگ بگ جک پنوماتیک سکوی توزیع موتد گردوخاک کیسه پرکن bag packing division مکانیکی دیجیتال تلرانس کارخانجات پودر معدن معادن باریت معادن فلدسپات معادن بنتونیت معادن آهک معادن فیروزه معادن آهن تک شیره دو شیره چهارشیره توزین و دسته بندی اتوماتیک مکانیزه ریزش بار شرکت قند کم انرژی ترین استهلاک پایین سهولت تعمیر نگهداری آسیاب گوگرد sulfer mill فضای کم ظرفیت بالا گاز اکسیژن تزریق گاز سوخت کک جداره کشاورزی تبدیل کلوخه پودر دانه بندی خط خردایش مس
دیدگاه کاربران
دیدگاه خود را ارسال نمایید
اگر مایل به مشاهده همه نمونه کار ها هستید روی لینک کلیک کنید